Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Świeć przykładem, nie łysiną”- akcja katowickich policjantów

Data publikacji 23.11.2016

Wczoraj policjanci z Wydziału Prewencji oraz Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach przeprowadzili akcję profilaktyczno-prewencyjną pod nazwą „Świeć przykładem, nie łysiną”. Podczas działań mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów poruszających się po drogach miasta. Kontrolowali przede wszystkim wysokości bieżnika opon oraz wymagane przepisami oświetlenie.

Okres jesienno-zimowy, a co za tym idzie śliska, zmrożona nawierzchnia oraz mgły, to czas kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie. Ogromny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego ma stan techniczny pojazdu, a przede wszystkim odpowiedni stan opon oraz oświetlenie.

Akcja „Świeć przykładem, nie łysiną” przeprowadzona przez katowickich policjantów miała na celu eliminację samochodów poruszających się na tzw. „łysych” oponach, na których szybciej można wpaść w poślizg i doprowadzić do zdarzenia drogowego. Działania katowickich policjantów przeprowadzone były, aby uzmysłowić kierującym, jak ważne jest posiadanie w samochodzie opon z bieżnikiem o prawidłowej wysokości, szczególnie w okresie, gdy drogi są mokre, a temperatura spada poniżej zera.

Nieocenioną wiedzą w zakresie odpowiedniego stanu ogumienia pojazdów z kierowcami oraz policjantami podzielił się Prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Diagnostów – Marcin Żaak. Zdaniem Pana Marcina Żaaka, ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy ma nie tylko odpowiednia wysokość bieżnika opon, ale także ich stan oraz lata użytkowania. Zasugerował wszystkim kierującym, aby zwracać szczególną uwagę na opony w swoich pojazdach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy są one w dobrym stanie, udać się do zakładu wulkanizacji albo na stację diagnostyczną, w celu ich sprawdzenia przez specjalistę.

Sprawne światła samochodu stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się po drogach w nocy oraz podczas deszczu czy mgły. Dzięki specjalistycznemu przyrządowi do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu, policjanci dokonywali pomiaru wszystkich rodzajów świateł w pełnym zakresie.

Katowiccy policjanci apelują do kierowców o zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny, w jakim znajdują się ich auta. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo ich oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

(KWP w Katowicach / ms)

Film „Świeć przykładem, nie łysiną”- akcja katowickich policjantów

Pobierz plik „Świeć przykładem, nie łysiną”- akcja katowickich policjantów (format mp4 - rozmiar 23.27 MB)

Powrót na górę strony