Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Postaw na odblask” – policyjna akcja na Dolnym Śląsku

Data publikacji 24.11.2016

Od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niestety, mimo obowiązku, wielu pieszych nadal nie stosuje się do przepisów w tym zakresie. Lekceważąc je, narażają swoje życie. Dlatego dolnośląscy policjanci ruchu drogowego, kontynuując działania, przeprowadzą dzisiaj w godzinach wieczornych kolejną już akcję na terenie województwa ukierunkowaną na przedmiotową problematykę. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku policjanci ujawnili już kilka tysięcy tego typu wykroczeń.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Na respektowanie tego obowiązku przez pieszych policjanci zwracają uwagę w codziennej służbie. Niezależnie od tego funkcjonariusze prowadzą też okresowo wzmożone działania kontrolne, które mają na celu, oprócz egzekwowania przestrzegania przepisów w tym zakresie, również, a może szczególnie przestrzeganie przed zagrożeniami wynikającymi z braku odblasków.

Podczas działań policjanci w rozmowach z pieszymi przypominają, jak ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa stwarza to, że pieszy idący poboczem drogi jest słabo widoczny dla kierujących pojazdami. Tym, którzy „zapomnieli” o odblaskach, funkcjonariusze przekazują kamizelki odblaskowe lub inne elementy, np. specjalne odblaskowe opaski na rękę.

Przypomnijmy, że pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro - czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Podczas ostatnich działań w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci tylko w ciągu 3 godzin wieczorowych ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku funkcjonariusze ujawnili już kilka tysięcy tego typu wykroczeń. 

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia przy złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. 

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film „Postaw na odblask” – policyjna akcja na Dolnym Śląsku

Pobierz plik „Postaw na odblask” – policyjna akcja na Dolnym Śląsku (format mp4 - rozmiar 23.02 MB)

Powrót na górę strony