Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kierowco! Nie polujemy na zebrach” - mazowieccy policjanci podsumowali akcję

Data publikacji 25.11.2016

Policjanci mazowieckiej drogówki podsumowali dotychczasowe efekty kampanii profilaktycznej „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Działania dla poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych prowadzone były od września na terenie całego garnizonu mazowieckiego. Do końca października w akcję włączyło się już blisko 6,5 tysiąca uczniów i dzieci z ponad 140 mazowieckich szkół i przedszkoli.

Przejścia dla pieszych, czyli tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak pokazują statystyki na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku spośród 144 osób, które zginęły na drogach Mazowsza, aż 30 to piesi.

Najczęściej sprawcami wypadków z udziałem pieszych są kierowcy, którzy zapominają bądź nie respektują obowiązków jakie mają podczas zbliżania się do przejścia. A taki kierujący powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach. Kierowca również zobowiązany jest do obserwacji sytuacji na drodze, ponieważ w każdej chwili na przejście może wejść pieszy, np. dziecko, które nie ma jeszcze takiej wiedzy, wyobraźni czy przewidywalności.

Dlatego policjanci z mazowieckiej drogówki zorganizowali kampanię „Kierowco! Nie polujemy na zebrach”. Myśl przewodnia kampanii to „kulturalny i bezpieczny kierowca zachowuje szczególną ostrożność zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest partnerem na drodze”. Akcja jest również częścią programu profilaktycznego „ B&N” czyli „ B jak bezpieczny, N jak niechroniony” .

Działania z „zebrą” wystartowały wraz z nowym rokiem szkolnym i prowadzone były głównie na przejściach dla pieszych znajdujących się w rejonach szkól, czyli na tych, z których najczęściej korzystają dzieci. Kampania przybierała różne formy. Najczęściej organizowano happeningi w okolicach przejść dla pieszych oraz szkół, podczas których kierowcom wręczano ulotki z przekazem akcji. Dużym powodzeniem cieszyły się również spotkania z policjantami na terenie szkół oraz przedszkoli. W sumie do końca października w akcji wzięło udział blisko 6,5 tysiąca uczniów i dzieci z 140 mazowieckich szkół i przedszkoli.

Dzieci biorące udział w akcji często same przygotowywały banery oraz plakaty z wizerunkiem naszej „zebry”, z którymi później wyruszały w okolice przejść dla pieszych. Relacje z przeprowadzonej kampanii można było śledzić na stronach oraz portalach internetowych prowadzonych przez jednostki Policji z terenu garnizonu mazowieckiego, jak również w lokalnych mediach.

(KWP w Radomiu / ms)

Powrót na górę strony