Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Błyszczą na drodze

Data publikacji 25.11.2016

Mazowieccy policjanci przypominają o noszeniu elementów odblaskowych, dzięki którym na słabo oświetlonych drogach piesi są widoczni dla kierujących nawet z większej odległości. Funkcjonariusze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, szczególną uwagę przywiązują do bezpieczeństwa pieszych. Mundurowi razem z dziećmi, seniorami oraz kierowcą rajdowym Leszkiem Kuzajem przygotowali spot, który pokazują m.in. w szkołach.

Jesień i zima to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem właśnie tej grupy uczestników ruchu drogowego. Zbawienny może okazać się dla nich jaskrawożółty, błyszczący odblask, który przyciąga uwagę innych użytkowników dróg. Im więcej odblasków ma na sobie "niechroniony" tym bardziej będzie widoczny na drodze, a co za tym idzie - będzie bezpieczniejszy.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu przygotowali spot, który ma przypominać o noszeniu odblasków. Film „Zabłyśnij na drodze” powstał przy wsparciu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu, Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, dzieci ze szkół w Radomiu oraz Kozłowie, mieszkańców gm. Jastrzębia oraz księży. W spocie wziął też udział kierowca rajdowy – Leszek Kuzaj. Film już od dłuższego czasu wyświetlany jest w czasie spotkań z dziećmi oraz osobami starszymi.

Działania mazowieckich policjantów wpisują się w program profilaktyczny „B&N” czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony, którego inicjatorem jest KWP zs. w Radomiu i poprzez który mundurowi chcą pokazać, że Policja może kojarzyć się nie tylko z represją, ale przede wszystkim z profilaktyką.

(KWP w Radomiu / mw)

Film Błyszczą na drodze

Pobierz plik Błyszczą na drodze (format mp4 - rozmiar 18.3 MB)

Powrót na górę strony