Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowani przed wychłodzeniem

Data publikacji 05.12.2016

Stalowowolscy policjanci uchronili przed wychłodzeniem w minioną sobotę dwóch mężczyzn. Obaj byli kompletnie pijani. Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Zadzwońmy na policję. Podjęta interwencja i udzielona pomoc może uratować czyjeś życie. Również piotrkowscy policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego uratowali życie młodemu mężczyźnie. Funkcjonariusze zauważyli leżącego na ziemi 23- letniego mieszkańca powiatu, który był pod wpływem alkoholu. Gdyby nie interwencja funkcjonariuszy mógłby zamarznąć.

W sobotę, 3.12.br., przed godz. 14, stalowowolscy policjanci otrzymali zgłoszenie o nietrzeźwym mężczyźnie, leżącym na ulicy 1-go Sierpnia. Okazało się, że był to 38-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego. Mężczyzna był kompletnie pijany. Przeprowadzone badanie wykazało w jego organizmie 3,46 promila alkoholu. Został umieszczony do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie.
 
Druga interwencja dotyczyła bezdomnego. Kwadrans po godz. 20, policjanci otrzymali zgłoszenie o siedzącym na schodach na ulicy Popiełuszki człowieku. Policjanci znaleźli mężczyznę. Okazało się, że był to 52-letni bezdomny, który był kompletnie pijany, nie mógł utrzymać równowagi, miał problemy  z mówieniem, był zmarznięty. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości 52-latka. Badanie wykazało 3,15 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. 
 
Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.
 
Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych, mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych dni z niską temperaturą.
  
Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub do ośrodka pomocy społecznej. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc być może uratuje jej życie.

Wczoraj (4 grudnia br.) około godziny 4.30 policjanci z patrolówki na terenie Piotrkowa prowadzili kontrolę placówek handlowych pod kątem zabezpieczeń. Wjeżdżając na parking przy ulicy Kostromskiej mundurowi zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że 23- letni mieszkaniec powiatu ubrany był w cienką jesienną kurtkę. Leżał twarzą do ziemi nie dając żadnych oznak życia. Temperatura tego poranka wynosiła zaledwie 3 stopnie i był silny mroźny wiatr.

Policjanci natychmiast podjęli próbę ratowania człowieka. Do momentu przyjazdu pogotowia przenieśli 23-latka do radiowozu i okryli swoimi kurtkami utrzymując z nim cały czas kontakt słowny aby nie zasnął. Podczas udzielania pierwszej pomocy przez lekarza, funkcjonariusze znaleźli w kurtce mężczyzny pieniądze i dokumenty. Stróże prawa po wykonaniu niezbędnych czynności skontaktowali się z ojcem 23-latka i przekazali go pod jego opiekę. Zabezpieczoną gotówkę i dowód tożsamości oddali właścicielowi.

Gdyby nie zdecydowana reakcja policjantów ten dzień mógłby zakończyć się dla młodego człowieka tragicznie.

(KWP w Rzeszowie, KWP w Łodzi / ms, ig)
 

Powrót na górę strony