Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali przed zamarznięciem

Data publikacji 14.12.2016

Każdego dnia policjanci ze stalowowolskiej komendy podejmują interwencje wobec osób bezdomnych lub będących pod wpływem alkoholu, które znajdują się w okolicznościach realnie zagrażających ich życiu. Wczoraj przed wychłodzeniem uratowali dwóch mężczyzn. Jeden z nich trafił do schroniska, a drugi noc spędził w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Dzięki szybkiej interwencji dąbrowskich policjantów oraz przekazanej informacji o leżącym w śniegu mężczyźnie, udało się uchronić znajdującego się pod wpływem alkoholu 54-latka przed skutkami groźnego dla życia wychłodzenia organizmu. Również sejneńscy policjanci w ramach codziennych służb szczególną uwagę zwracają na osoby zagrożone wychłodzeniem.Z ofertą pomocową przychodzą do bezdomnych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ino

Tuż przed godz. 18 do oficera dyżurnego stalowowolskiej komendy dotarła informacja o mężczyźnie błąkającym się w rejonie placówek handlowych przy ulicy Okulickiego. Policjanci znaleźli tego człowieka. Był to 69-letni bezdomny. Powiedział policjantom, że jest mu zimno i nie ma gdzie się ogrzać. Funkcjonariusze zaproponowali podwiezienie do schroniska, a on przystał na oferowaną pomoc.  
 
Do podobnej interwencji doszło około godz. 20 w Stalowej Woli na ulicy Poniatowskiego. Policjanci zastali tam kompletnie pijanego mężczyznę. Po wylegitymowaniu funkcjonariusze ustalili, że to 52-letni bezdomny. Nie mógł ustać na nogach i trudno z nim było nawiązać kontakt. Policjanci przewieźli go do komendy. Badanie wykazało w jego organizmie 3,19 promila alkoholu. Został zatrzymany w policyjnych pomieszczeniach do wytrzeźwienia. 
 
Policjanci każdego dnia sprawdzają miejsca przebywania bezdomnych. Tych, którzy nie chcą skorzystać z oferowanej pomocy uświadamiają, jak niebezpieczne dla życia i zdrowia jest przebywanie podczas niskich temperatur w miejscach nieogrzewanych, czy też niewłaściwe obchodzenie się z ogniem przy próbach ogrzania się. Bezdomni otrzymują również informacje, gdzie w razie potrzeby taką pomoc można uzyskać, gdzie można się bezpiecznie przespać, ogrzać, zjeść, czy też zmienić odzież.
 
Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji, mogącej spowodować wychłodzenie organizmu.
 
Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby.

We wtorek po godzinie 20, dyżurnego sokólskiej policji poinformowano, że przy dworcu kolejowym w Kamiennej Starej leży najprawdopodobniej nietrzeźwy mężczyzna. Dąbrowscy funkcjonariusze udali się natychmiast na miejsce zgłoszenia. Zastali tam osobę zgłaszająca, która oświadczyła, że mężczyzna oddalił się niepewnym krokiem w kierunku zamieszkania.

Mundurowi sprawdzili przyległy do dworca teren a następnie udali się po śladach biegnących wzdłuż torów, jak okazało się do miejsca zamieszkania mężczyzny. Zastali tam siedzącego na mrozie trzęsącego się z zimna 54-latka, który nie dał rady wejść do mieszkania. Ze względu na to, że nie miał kto zaopiekować się zmarzniętym mężczyzną, a w miejscu zamieszkania panowała ujemna temperatura przewieziono go  do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, gdzie bezpiecznie spędził noc.

Sokólscy policjanci apelują o przekazywanie informacji dotyczących osób potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że dzięki szybkiemu sygnałowi przekazanemu właściwym służbom, można zapobiec tragedii i uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Nie bądźmy obojętni - reagujmy! 

Gdy przychodzi okres ochłodzenia i temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy spadają blisko zera lub poniżej, sejneńscy policjanci w ramach działań „Nie bądźmy obojętni” kontrolują miejsca w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem.

Szczególną troską w tym czasie objęte są osoby starsze, nieporadne życiowo, bezdomne oraz nadużywające alkoholu. Wczoraj w nocy policjanci patrolując ulice Sejn zauważyli błąkającego się mężczyznę. Okazało się jest to 45-letni obywatel Litwy. Mężczyzna był pod znacznym wpływem alkoholu i nie posiadał miejsca zamieszkania na terenie naszego kraju. Z uwagi na stan nietrzeźwości oraz niskie temperatury policjanci przewieźli go do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, gdzie spędził noc.

Mundurowi apelują, gdy na zewnątrz gwałtownie spada temperatura, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

* * *

Z ofertą pomocową przychodzą do bezdomnych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Dzielnicowi systematycznie sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne mogą przebywać. Wszystko po to, by takim ludziom pomagać i zapobiegać zamarznięciom.

Ostatnio dzielnicowi asp. szt. Tomasz Jankowski i sierż. szt. Edward Przybysz z KPP w Inowrocławiu działali na terenie gminy Dąbrowa Biskupia w zakresie zadań skierowanych na problem bezdomności. W miejscowości Parchanie „odwiedzili” opuszczony budynek po byłej fermie drobiu, który szczegółowo sprawdzili, czy nie przebywają tam osoby bezdomne.

To trudny czas dla osób, które nie mają stałego miejsca schronienia. Często problem bezdomności to dramaty życiowe, ale też i własny wybór. Nie pozwólmy ludziom zamarznąć. By temu zapobiec policjanci docierają do bezdomnych i nakłaniają ich, by skorzystali ze schronisk, czy chociażby ogrzewalni. Placówki te oferują wyżywienie, nocleg, skorzystanie z łazienki i pralni. Pracujące tam osoby szczegółowo badają sytuację każdej osoby, by pomóc.

Wiele osób wie, gdzie na terenie powiatu inowrocławskiego znajdują się opuszczone obiekty, czy inne budynki oraz węzły ciepłownicze z możliwością wejścia. Tam mogą szukać schronienia przed zimnem bezdomni. Dlatego, policjanci zwracają się z apelem, by telefonować na numer alarmowy Policji 997 i wskazywać takie miejsca. Policjanci sprawdzą każdy tego typu sygnał.

(KWP w Rzeszowie, KWP w Białymstoku / KWP w Bydgoszczy/ mw, ig)
 

Powrót na górę strony