Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

42-latek podejrzany o płatną protekcję

Data publikacji 16.12.2016

Policjanci z wydziału dw. z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali 42-latka, który powołując się na wpływy w jednej z instytucji samorządowych podjął się pośrednictwa w załatwieniu przetargu na dostawę sprzętu komputerowego w zamian za korzyść majątkową. Mężczyzna usłyszał zarzut zagrożony karą 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

23 listopada br. do olsztyńskich policjantów zgłosił się przedsiębiorca, który poinformował o tym, że 42-letni mieszkaniec powiatu powołując się na wpływy w jednej z instytucji samorządowej podjął się pośrednictwa w załatwieniu przetargu na dostawę sprzętu komputerowego na potrzeby tej instytucji. Za pozytywne załatwienie sprawy zażądał 16.000 złotych, czyli 2% wartości przetargu.

Czynności w tej sprawie podjęli policjanci z wydziału dw. z korupcją KWP w Olsztynie. Zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Północ doprowadziły do zatrzymania 42-latka po przyjęciu przez niego części żądanej kwoty.  Mężczyzna był kompletnie zaskoczony.

Po przesłuchaniu w prokuraturze mieszkaniec powiatu olsztyńskiego usłyszał zarzut powoływania się na wpływy w instytucji samorządowej dysponującej środkami publicznymi i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu przetargu na dostawę sprzętu komputerowego na potrzeby tej instytucji o wartości blisko 800.000 złotych, w zamian za korzyść majątkową.

Mężczyźnie za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 42-latek został tymczasowo aresztowany. Jak zapowiadają policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci będą sprawdzać inne przetargi, do których doszło na terenie województwa, a w których mógł uczestniczyć zatrzymany 42-latek.

Przypominamy, że nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa zanim organ ten o nim się dowiedział.

(KWP w Olsztynie / ms)

Powrót na górę strony