Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne patrole Straży Leśnej i Policji

Data publikacji 20.12.2016

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu oraz Straż Leśna Nadleśnictwa Opole, od połowy grudnia organizują wspólne patrole. Działania te mają między innymi zapobiec nielegalnej wycince i kradzieżom choinek z lasu. Do swojej dyspozycji funkcjonariusze mają między innymi fotopułapki, noktowizory oraz termowizory.

Wspólne patrole strażników leśnych i opolskich policjantów odbywają się na terenach leśnych w okolicach powiatu opolskiego z wykorzystaniem samochodów terenowych zarówno Straży Leśnej, jak i Policji. Zadaniem mundurowych jest współpraca na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz zwalczanie przestępstw związanych z lasem. Chodzi tu między innymi o kradzieże drewna, kłusownictwo i szkodnictwo leśne.

Policjanci wspólnie z pracownikami Straży Leśnej pilnują i dbają o to, by las nie był niszczony, a w przypadku zagrożenia działają chroniąc jego charakter. Jest to niezbędne, aby zachować walory tego specyficznego miejsca. Strażnicy mają dziś duże możliwości kontrolowania, wykrywania i ścigania wszelkich przejawów wandalizmu, kradzieży i kłusownictwa. Mają także obowiązek egzekwowania od korzystających z lasu przestrzegania przepisów prawnych, których celem jest ochrona lasu przed szkodnictwem.

W tym wszystkim pomagają im policjanci. W czasie wspólnych służb, mundurowi zwracają szczególną uwagę między innymi na osoby, które nagminnie naruszają zakaz wjazdu do lasu pojazdami mechanicznymi, czy też zatrzymują się na drogach publicznych i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tereny patrolowanych lasów objęte są coraz częściej monitoringiem wizyjnym, z którego materiał filmowy stanowi dowód w prowadzonych postępowaniach.

Przed nadchodzącymi świętami do zadań policjantów należy także kontrolowanie targowisk i miejsc sprzedaży drzewek. Będą sprawdzane pozwolenia na handel oraz pochodzenie sprzedawanych choinek. Policjanci prowadzić będą kontrole samochodów, które przewożą choinki. Funkcjonariusze skontrolują także pochodzenie drzewek sprawdzając czy zostały zakupione, czy też nielegalnie wycięte.

(KWP w Opolu / ms)

Powrót na górę strony