Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za oszustwa "na wnuczka"

Data publikacji 20.12.2016

Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o oszustwa metodą na „wnuczka" i „policjanta". Jak ustalili funkcjonariusze, 21-latek odbierał pieniądze od seniorów. Już usłyszał 15 zarzutów, pięć za oszustwa oraz dziesięć za usiłowania oszustw. Teraz grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu realizowali czynności w sprawie oszustw metodą „na wnuczka” oraz „na policjanta”. Do takiego zdarzenia doszło 2 listopada br. na terenie Zgorzelca. Do 69-letniej mieszkanki miasta zadzwonił telefon, a dzwoniący podał się za jej syna. Rozmówca poprosił kobietę o pilne wsparcie finansowe, gdyż potrzebował pomocy w związku  z wypadkiem drogowym. Następnie rzekomy syn przekazał słuchawkę mężczyźnie, który podawał się za policjanta. Ten z kolei powiedział, że jej syn potrzebuje pieniędzy, aby zapłacić ofiarom wypadku, żeby prokurator nie założył sprawy. Poinformował kobietę również, że po pieniądze przyjdzie kurier.

Pokrzywdzona poszła do banku, skąd wybrała 6 tysięcy złotych i przekazała je młodemu mężczyźnie, który zgłosił sie po ich odbiór. Po krótkim czasie od przekazania pieniędzy, kobieta zorientowała się, że mogła zostać oszukana i powiadomiła o całym zdarzeniu Policję.
Nad ustaleniem i zatrzymaniem oszusta pracowali zgorzeleccy funkcjonariusze, którzy sprawdzali każdą informacje. Szczegółowo analizowali każdy ślad i wątek. Ich działania doprowadziły do zidentyfikowania sprawcy.

W trakcie podjętych czynności funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę podejrzanego o dokonanie oszustwa. Do zatrzymania 21-latka doszło w miejscowości Myślibórz (woj. zachodniopomorskie). Mężczyzna odbierał gotówkę i zajmował się ich dalszym przekazywaniem osobom związanym z przestępstwem. Jak ustalili policjanci, oszust działał nie tylko w Zgorzelcu, ale również na terenie całej Polski.

Mężczyzna już usłyszał 15 zarzutów. Jak ustalili policjanci sprawca odbierając pieniądze od poszkodowanych oszukał osoby w Zgorzelcu, Barlinku, Zawierciu oraz w miejscowości Łobez i Brzesko. Ponadto w kilku miejscowościach na terenie kraju mieszkańcy nie dali się nabrać oszustowi. Łączne straty jakie spowodował sprawca to 60 tysięcy złotych.

Wobec podejrzanego Prokurator Rejonowy w Zgorzelcu zastosował dozór policyjny. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań i zarzutów w sprawie. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP we Wrocławiu / ms)

Film Zatrzymany za oszustwa "na wnuczka"

Pobierz plik Zatrzymany za oszustwa "na wnuczka" (format mp4 - rozmiar 24.72 MB)

Powrót na górę strony