Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci pomogli dwóm kobietom

Data publikacji 22.12.2016

Niskie zimowe temperatury panujące na zewnątrz zagrażają życiu i zdrowiu nie tylko osób bezdomnych, ale także samotnych, starszych, nieporadnych życiowo czy będących pod wpływem alkoholu. Bartoszyccy policjanci interweniowali wobec dwóch seniorek, które nie potrafiły same wrócić do domu. Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni na los innych. Czasami jeden telefon wystarczy, aby uratować komuś życie.

Okres zimowy dla osób bezdomnych, samotnych, starszych czy nieporadnych życiowo, a także tych pod wpływem alkoholu jest szczególnie niebezpieczny. Niskie temperatury powodują, że są one bardziej niż w innych porach roku narażone na utratę zdrowia, a nawet życia. Dlatego nie bądźmy obojętni, widząc osoby błąkające się po mieście, siedzące, czy leżące na ławkach, chodnikach, czy przystankach autobusowych. Odpowiednia reakcja może uratować im życie.

Wczoraj (21.12.2016) bartoszyccy policjanci dzięki informacji świadka pomogli 87-letniej mieszkance Bartoszyc. Seniorka błąkała się po ulicy nie wiedziąc gdzie jest, jak się nazywa i gdzie mieszka. Właściwa postawa przechodzącej w pobliżu osoby oraz szybka reakcja policjantów i ustalenie danych kobiety umożliwiły seniorce bezpieczny powrót do domu.

Tego samego dnia około godz. 18.00 dzielnicowy oraz policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego, jadąc drogą gruntową w pobliżu miejscowości Dąbrowa zauważyli leżącą w przydrożnym rowie kobietę. Była zziębnięta, jej ubrania były przemoczone i brudne. Kontakt z nią ze względu na jej stan psychofizyczny był znacznie utrudniony. Policjanci ustalili kim jest kobieta i gdzie mieszka. Na miejsce niezwłocznie wezwali karetkę pogotowia, która zabrała 67-latkę do szpitala.

Apelujemy !

Zimą policjanci podejmują wzmożone działania, aby udzielić pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Patrole sprawdzają miejsca, w których żyją osoby bezdomne i namawiają je do zamieszkania w placówkach socjalnych.

Ale pomóc może każdy, kto widzi człowieka będącego w trudnej sytuacji. To może być bezdomny, nietrzeźwy, osoba starsza albo człowiek chory. Nie traktujmy stereotypowo tych, którzy leżą na ulicy, ławce czy przystanku. Każdemu należy się pomoc. Wystarczy zadzwonić na nr  997 lub 112. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy policję lub pogotowie ratunkowe za każdym razem kiedy widzimy, że ktoś narażony jest na wychłodzenie organizmu.  Każdy otrzymany sygnał będzie sprawdzony.  

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko – mazurskiego.

(KWP w Olsztynie / ms)

Powrót na górę strony