Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowani przed zamarznięciem

Data publikacji 13.01.2017

Wczoraj policjanci z Wilanowa udzielili pomocy dwóm bezdomnym,którzy przebywali na mrozie. Ich życie w związku z niską temperaturą panującą na dworze było zagrożone. Jednego z mężczyzn policjantom udało się szybko przekonać i przewieźć do schroniska. Drugiemu mężczyźnie, który odmówił pomocy, funkcjonariusze przywieźli jedzenie oraz butlę z gazem, za pomocą której będzie mógł się teraz ogrzać. Policjanci zapowiadają, że systematycznie będą odwiedzać 59-latka, a jak zmieni zdanie przewiozą go do schroniska.Również dzięki szybkiej interwencji sokólskich policjantów oraz przekazanej informacji o leżącym przy sklepie mężczyźnie, udało się uchronić znajdującego się pod wpływem alkoholu 58-latka przed skutkami groźnego dla życia wychłodzenia organizmu. Policjanci uratowali także 58-latka w Ełku.

Policjanci z Wilanowa przez cały czas systematycznie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, udzielając im informacji o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur oraz o miejscach, gdzie mogą szukać schronienia przed zimnem.

Tylko w ostatnich dniach pomocy udzielono dwóm kolejnym osobom bezdomnym.

Dzielnicowi w nieogrzewanym pustostanie znaleźli 58-letniego mężczyznę, który tam spał. W związku z panującym mrozem zagrażającym życiu, policjanci nakłonili mężczyznę do tego, by pojechał z nimi do noclegowni, gdzie będzie mógł się ogrzać.

Z drugim mężczyzną, przebywającym w baraku, funkcjonariusze mieli większe problemy. Nie chciał on żadnej pomocy. Mimo tego, policjanci nie odpuszczali. Ponownie pojechali do 59-letniego mężczyzny. Przywieźli mu jedzenie oraz butle gazowa, którą ogrzewał budynek. Ponownie próbowali go przekonać do tego, aby pojechał z nimi do schroniska. I tym razem mężczyzna odmówił.

Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-patrolowego jak również dzielnicowi zapowiadają, że systematycznie będą odwiedzać 59-latka a jak mężczyzna zmieni zdanie przewiozą go do schroniska.

Pamiętajmy!

Nie bądźmy obojętni na los innych. Każde zgłoszenie o siedzącym czy leżącym na mrozie człowieku potrzebującym pomocy może zapobiec tragedii. Informacje można przekazywać na numer telefonu pogotowia policyjnego 997 lub do najbliższej jednostki policji.

***

W środę przed godziną 15 dyżurny sokólskiej Policji otrzymał informację o mężczyźnie leżącym obok jednego ze sklepów przy ulicy Białostockiej w Sokółce. Policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce. Tam zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę, od którego czuć było silny zapach alkoholu. Kontakt z 58-letnim mieszkańcem Gminy Dąbrowa Białostocka był bardzo utrudniony. W związku z tym, że mężczyzną nie miał kto się zaopiekować został on umieszczony w policyjnych pomieszczeniach do wytrzeźwienia.

Policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu o reakcję w przypadku ujawnienia osób, których zdrowie jest zagrożone z powodu niskich temperatur. Zgłaszajmy takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej, do Policji pod numer 997 lub 112, czy w skrajnych przypadkach dzwoniąc na pogotowie ratunkowe pod numer 999. Całodobowo czynna jest również infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 800 444 989.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby pomocowe. Jeden telefon może uratować komuś życie.

WOJEWÓDZKIE CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

WCPR - tel. (85) 74 39 535, e-mail czk@bialystok.uw.gov.pl

***

Dzielnicowy podczas patrolowania miejscowości Straduny zauważył mężczyznę śpiącego na ławce przy przystanku autobusowym. Po obudzeniu go okazało się, że mężczyzna był przemarznięty i kompletnie pijany, trudno było nawiązać z nim kontakt. Nie wiedział, gdzie się znajduje i nie mówił, jak się nazywa. Z uwagi na niską temperaturę i zagrożenie jego życia i zdrowia mężczyzna, po badaniach lekarskich, został przewieziony do komendy. Policjanci ustalili, że to 58-letni mieszkaniec Ełku.

Mimo stale prowadzonych patroli miejsc zagrożonych funkcjonariusze nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z apelem – jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku czy śpiącego na ławce, nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić wychłodzenie. Zadzwońmy pod numer 112.

KSP, KWP w Białymstoku, KWP w Olsztynie / ig

Powrót na górę strony