Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za fałszywe alarmy bombowe

Data publikacji 24.01.2017

Kilka godzin potrzebowali rybniccy policjanci, aby ustalić i zatrzymać mężczyznę, który wywołał fałszywy alarm bombowy. 37-latek zadzwonił do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zawiadomił, że „w dyskotece jest bomba”. Również stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu zatrzymali podejrzanego o fałszywe alarmy na Woli. 20-latek w grudniu i styczniu zatelefonował na numer 112 i poinformował, że w budynkach mieszkalnych został podłożony ładunek wybuchowy.

W niedzielę kilka minut po północy na numer alarmowy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach zadzwonił mężczyzna i powiedział, że „w dyskotece jest bomba” po czym się rozłączył. Mężczyzna nie wskazał konkretnego miejsca. Ta informacja spowodowała natychmiastowe działania rybnickich służb. Z uwagi na to, że w Rybniku mieści się kilka lokali rozrywkowych, policjanci podjęli decyzję o ewakuacji wszystkich. Na miejsce skierowano strażaków, strażników miejskich oraz patrole policyjne, pirotechników, a także przewodnika wraz z psem szkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych. Z trzech dyskotek ewakuowano 550 osób. Po kilkugodzinnym sprawdzeniu budynków przez policyjnych pirotechników okazało się, że był to fałszywy alarm.

W tym samym czasie rybniccy policjanci zajęli się poszukiwaniem sprawcy alarmu. Bardzo szybko ustalili, że związek z tym zdarzeniem może mieć 37-letni mieszkaniec powiatu rybnickiego. Kilka godzin później mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z komisariatu policji w Rybniku-Boguszowicach. Był pijany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 2,5 promila alkoholu w organizmie. Powiedział policjantom, że wywołał fałszywy alarm, gdyż chciał w ten sposób zemścić się za to, że pracownik ochrony nie chciał wpuścić go do jednej z rybnickich dyskotek. Uznał, że jeśli on nie będzie się bawił, to inni również. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

37-latek usłyszał wczoraj zarzut wywołania alarmu bombowego, za który grozi mu do 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe oraz policyjny dozór. Sąd może zdecydować, że zatrzymany "żartowniś" poniesie także koszty całej akcji.

***

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu zatrzymali podejrzanego o fałszywe alarmy na Woli. 20-latek w grudniu i styczniu zatelefonował na numer 112 i poinformował, że w budynkach mieszkalnych został podłożony ładunek wybuchowy. Mężczyzna usłyszał już w prokuraturze cztery zarzuty fałszywego zawiadomienia o zdarzeniu. Wobec mężczyzny zastosowano policyjny dozór.

Do pierwszego ze zdarzeń doszło w grudniu ubiegłego roku. Z telefonu komórkowego na numer alarmowy 112 zadzwonił młody mężczyzna i poinformował, że w budynku mieszkalnym na Woli podłożona jest bomba. Natychmiast na miejscu zostało przeprowadzone sprawdzenie pirotechniczne. Nie znaleziono żadnego podejrzanego ładunku, czy też paczki. Kolejny raz sprawca zadzwonił i poinformował o pożarze piwnicy, wiedząc, że takiego zagrożenia nie ma. Kolejne dwa fałszywe zgłoszenia miały miejsce tego samego dnia w styczniu.

Ustaleniem sprawcy telefonicznej informacji natychmiast zajęli się policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu. Śledczy gromadzili materiał dowodowy. Ustalenia kryminalnych doprowadziły ich do 20-latka. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.

Podejrzany, w prokuraturze, usłyszał łącznie cztery zarzuty dotyczące fałszywego alarmu. Prokurator zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Za wywołanie fałszywego alarmu grozić może kara do 8 lat więzienia.

KWP w Katowicach / KSP / kp

Film 37-latek zatrzymany za fałszywy alarm w dyskotekach

Pobierz plik 37-latek zatrzymany za fałszywy alarm w dyskotekach (format mp4 - rozmiar 14.52 MB)

Film Policjanci zatrzymali podejrzanego o cztery fałszywe alarmy

Pobierz plik Policjanci zatrzymali podejrzanego o cztery fałszywe alarmy (format mp4 - rozmiar 3.35 MB)

Powrót na górę strony