Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień odblasków dniem bez wypadków

Data publikacji 26.01.2017

Warmińsko - mazurscy policjanci podobnie jak funkcjonariusze z całej Polski przeprowadzili działania „ Dzień odblasków”. Na drogach regionu przypominali jak ważne jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, rozdając dedykowane działaniom elementy odblaskowe i zawieszki. Ich praca przyniosła efekt- 25 stycznia okazał się Dniem Odblasków i Dniem bez Żadnego Wypadku na Warmii i Mazurach.

25 stycznia w całej Polsce odbył się Dzień Odblasków. Do działań Komendy Głównej Policji włączyli się policjanci w całym kraju. Założeniem było promowanie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzień Odblasków” zorganizowany został w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Do działań przygotowano materiały w postaci elementów odblaskowych i zawieszek do samochodów. Autorem rysunków jakie znalazły się na opaskach odblaskowych jest znany rysownik- Henryk Sawka. Po południu na warmińsko- mazurskich drogach policjanci wręczali pieszym odblaski, na których widnieje hasło przewodnie akcji:

„W nocy nie wystarczy blask księżyca!”

Jesienią i zimą odblaski nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, ciemne poranki, mgły, opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

O tym, że „w nocy nie wystarczy blask księżyca”  nie wiedziało blisko 200 osób. Od początku roku policjanci ujawnili właśnie tyle przypadków braku odblasku u pieszych, którzy znajdowali się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Ponad 150 osób ukarano mandatami, 20 pouczono, a 3 osoby odpowiedzą przed Sądem.

Dzień odblasków – Dniem bez Wypadku

25 stycznia 2017 roku okazał się nie tylko Dniem Odblasków. Wczoraj na Warmii i Mazurach nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Od początku roku to już trzeci taki dzień. Takie statystyki cieszą, a powinny być oczywistością. Brak wypadków w ruchu drogowym to przede wszystkim brak ofiar i rannych. Do końca roku pozostało 339 dni. Oby każdy z nich był dniem bez wypadku, dniem z odblaskiem. Bezpiecznym dniem.

KWP w Olsztynie / ig

Więcej zdjęć ►

  • Dzień odblasków dniem bez wypadków
  • Dzień odblasków dniem bez wypadków
  • Dzień odblasków dniem bez wypadków
  • Dzień odblasków dniem bez wypadków
  • Dzień odblasków dniem bez wypadków
  • Dzień odblasków dniem bez wypadków
Powrót na górę strony