Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącił pieszego w strefie zamieszkania

Data publikacji 02.02.2017

W Lubawie na ul. Rynek doszło do potrącenia pieszego. 33-letni mężczyzna jadąc toyotą w strefie zamieszkania, podczas manewru cofania potrącił 75–latka. Na szczęście dla potrąconego skończyło się jedynie na ogólnych potłuczeniach.Policjanci przypominają o zasadach ruchu drogowego w strefie zamieszkania.

Wczoraj, 01.02.br., około godz. 13:00, policjanci pracowali na miejscu zdarzenia z udziałem pieszego. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący toyotą 33-letni mieszkaniec Lubawy wykonując manewr cofania w strefie zamieszkania, nie zachował szczególnej ostrożności w wyniku czego doprowadził do najechania na pieszego. 75–latek został przetransportowany do szpitala. Na szczęście zdarzenie zakończyło się dla niego tylko na ogólnych potłuczeniach.

Na miejscu interweniowali policjanci, którzy szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci apelują!

Przy aktualnych warunkach pogodowych nawierzchnia jezdni jest bardzo śliska. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze i zachowaniu szczególnej ostrożności. 

Przypominamy, że Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym szczegółowo reguluje zasady ruchupieszych i pojazdów w strefie zamieszkania. Zgodnie z:

Art. 2. UpoRD:
strefa zamieszkania – to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi;

Art. 11 UpoRD:
4a. 22) Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

5. 23) Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Art. 20. UpoRD:
1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 500–2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 2300–500 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2. 2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

Art. 43. UpoRD:
1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

Art. 49. UpoRD:
2. Zabrania się postoju: ….

4. w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;

(KWP w Olsztynie / mw)

 

 

Powrót na górę strony