Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świętochłowiccy dzielnicowi zawsze blisko

Data publikacji 06.02.2017

Co robi dzielnicowy? Kim jest? Jakie ma obowiązki? Odpowiedz tylko z pozoru wydaje się prosta, że jest policjantem i ma zwalczać przestępczość. Otóż ze stanowiskiem tym wiążą się o wiele bardziej złożone obowiązki. Dzielnicowy przede wszystkim ma być blisko społeczeństwa, jak... „lekarz pierwszego kontaktu”.

Nie każdy policjant odnajdzie się w pracy na tym stanowisku i nie każdy sprosta zadaniom i oczekiwaniom stawianymi przed dzielnicowym. Służba ta bowiem wiąże się nie tyle z zatrzymywaniem przestępców, czy karaniem sprawców wykroczeń, co z pomocą niesioną drugiemu człowiekowi. Dzielnicowy jest jak „lekarz pierwszego kontaktu”. Na co dzień ponad 75% czasu swojej służby spędza w „swojej” dzielnicy, poświęcając go na rozmowy z mieszkańcami, pedagogami szkolnymi, młodzieżą, rodzicami uczniów czy dyrektorami szkół. Wymieniać tak można by długo. Stara się dotrzeć do jak największego grona odbiorców, a wszystko po to, aby lepiej poznać ich problemy, potrzeby i oczekiwania, jakie stawiają przed nim mieszkańcy. Dzielnicowi starają się zapobiec często niepotrzebnym konsekwencjom nieprzemyślanych działań. Często są członkami zespołów do spraw profilaktyki społecznej, członkami komisji interdyscyplinarnych w związku z założonymi lub prowadzonymi Niebieskimi Kartami, które wiążą się z problematyką przemocy w rodzinie. Bardzo często też biorą udział w mediacjach, mających na celu rozwiązanie wszelakich sporów sąsiedzkich. Jako osoby trzecie – neutralne wobec stron i ich konfliktu - wspierają przebieg negocjacji poprzez pomoc w zrozumieniu i poznaniu stanowiska drugiej strony. Dzięki temu możliwe staje się wypracowanie wspólnego porozumienia.

W ubiegłym roku roku powstało nowe narzędzie informatyczne, wspierające dzielnicowych w ich pracy. Mowa tu o aplikacji na urządzenia mobilne o nazwie „Moja Komenda”. Aplikacja ta w szybki i łatwy sposób może nawigować użytkownika do najbliższej jednostki Policji. Pomaga też w odnalezieniu właściwego dzielnicowego, wyświetlając jego numer telefonu oraz adres e-mail. Aplikacja sprawdza się idealnie w przypadkach, gdy mieszkaniec danego rejonu nie wie kto jest jego dzielnicowym lub znajduje się w niezeznanym mieście i ma potrzebę dostać się do najbliższej jednostki Policji.

(KWP w Katowicach / mw)

Film Świętochłowiccy dzielnicowi zawsze blisko

Pobierz plik Świętochłowiccy dzielnicowi zawsze blisko (format mp4 - rozmiar 16.85 MB)

Powrót na górę strony