Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uratowali przed wychłodzeniem

Dzięki szybkiej interwencji dzielnicowych Gminy Szudziałowo i Krynki udało się uchronić przed wychłodzeniem 43-letniego mieszkańca Gminy Szudziałowo. Również suwalscy policjanci w trakcie realizacji zgłoszeń, wskazanych jako zagrożenie w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ujawnili bezdomnego, który pijany leżał na podwórku, pomimo temperatury poniżej zera.

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Krynkach w ramach codziennej służby sprawdzają miejsca zamieszkania osób narażonych na wychłodzenie. W sobotę po godzinie 22 przejeżdżając przez jedną z miejscowości w Gminie Szudziałowo zauważyli mężczyznę próbującego podnieść się z jezdni. Miał on duże problemy z utrzymaniem równowagi oraz przemoczone ubranie. Policjanci pomogli mu podnieść się i zaprowadzili do radiowozu, okazało się, że jest to 43-letni mieszkaniec pobliskiej wsi. Ze względu na bardzo niską temperaturę i rzeczywistą możliwość wychłodzenia organizmu mężczyznę przewieziono do miejsca zamieszkania i oddano pod opiekę rodziny.

Policjanci zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu o reakcję w przypadku ujawnienia osób, których zdrowie jest zagrożone z powodu niskich temperatur. Zgłaszajmy takie przypadki do ośrodków pomocy społecznej, do Policji pod numer 997 lub 112, czy w skrajnych przypadkach dzwoniąc na pogotowie ratunkowe pod numer 999. Całodobowo czynna jest również infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 800 444 989.

***

Podczas codziennej służby, policjanci realizują zgłoszenia naniesione przez mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. W sobotę wieczorem, gdy temperatura na podwórku była poniżej zera policjanci  weryfikowali informację o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych. Podczas  patrolu przy ul. Nowomiejskiej w Suwałkach zauważyli leżącego na śniegu mężczyznę, który był pijany i nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. 40-latka, bez stałego adresu zamieszkania i pod silnym wpływem alkoholu, z uwagi na niską temperaturę, która mogłaby zagrażać jego życiu, mundurowi przewieźli do jednej z placówek pomocowych.

W miniony weekend, suwalscy policjanci z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego sprawdzali pustostany, wiaty śmietnikowe i inne miejsca przebywania osób bezdomnych. W sumie udzielili pomocy ośmiu  mężczyznom, z różnych części  Suwałk, którzy byli nietrzeźwi, a niska temperatura mogła zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Wszyscy znaleźli schronienie w jednej z instytucji pomocowych na terenie miasta. Całe szczęście - pomoc nadeszła w porę.

W związku z niską temperaturą Policja apeluje o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie. Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu. Wystarczy jeden telefon, żeby uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

KWP w Białymstoku / ig

Powrót na górę strony