Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpracowali grupę przestępczą. Odzyskano luksusowe samochody i sprzęt specjalistyczny warte 750 tys. zł

Data publikacji 08.02.2017

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w ciągu dwóch dni rozpracowali grupę przestępczą trudniącą się kupnem/sprzedażą spółek i wyłudzaniem samochodów (m.in. mercedesy) i sprzętu. Zatrzymano 3 sprawców oszustw znacznej wartości na szkodę właścicieli przedsiębiorstw z Małopolski. Podejrzani to osoby z Warszawy, oraz mieszkańcy woj. zachodnio-pomorskiego i jednego z powiatów w Małopolsce.

Główny sprawca i organizator procederu - były pracownik jednego z banków decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Dwaj pozostali - pośrednik leasingowy i mężczyzna występujący w sprawie w charakterze tzw. „słupa” będą musieli stawić się na dozorach w jednostkach Policji. Policjanci w trakcie czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie 10 tys. zł i odzyskali mienie w wysokości 750 tys. zł.

Na trop nieuczciwych kontrahentów śledczy z Krakowa zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli dzięki czujności i właściwej reakcji właścicieli jednej z firm z Nowego Sącza. W trakcie realizacji sprzedaży spółki w siedzibie jednej z kancelarii notarialnych w Krakowie, po przeprowadzonych rozmowach z „kupującymi” księgowy sprzedawanej firmy dostrzegł nieprawidłowości w przedstawianej dokumentacji. Wspólnicy skontaktowali się z dyżurnym komendy miejskiej Policji w Krakowie, który na miejsce wysłał patrol z Wydziału Sztabu Policji oraz powiadomił Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą.

Funkcjonariusze na dalszym etapie zatrzymali dwóch mężczyzn – organizatora i „słupa”, który swoim podpisem miał sygnować zakup przedsiębiorstwa u notariusza. Dzięki dalszym czynnościom wykonanym w bardzo krótkim czasie (przesłuchano kilkanaście osób, przeprowadzono przeszukania w siedzibach firm i mieszkaniach, przeanalizowano kilkaset stron zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej i bankowej) na terenie kilku województw udało się zapobiec rozwojowi działalności przestępczej grupy.

Okazało się, że sprawcy działali w ten sposób, że na podstawione osoby kupowali udziały w spółkach a następnie wyłudzali samochody i inny sprzęt, podpisując umowy leasingowe na nabycie tych rzeczy przedstawiając fałszywe dane co do własności udziałów, kondycji majątkowej firmy i możliwości wykonywania zobowiązań finansowych.

Policja dzięki kierunkowym szkoleniom polityce kadrowej dysponuje coraz lepszymi instrumentami umożliwiającymi ściganie tego typu przestępstw. Ponadto jest to jeden sprawnie działający „organizm” na terenie całej Polski. To właśnie dzięki wsparciu policjantów z Krakowa przez funkcjonariuszy z innych komend miejskich, powiatowych i komisariatów Policji (Sosnowca, Polic, Szczecina, Wrocławia, Oleśnicy, Myślenic) i współpracy z prokuratorami z Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze w Krakowie, w ciągu niespełna dwóch dni udało się odzyskać luksusowe samochody oraz sprzęt specjalistyczny na łączną kwotę przekraczającą 750 tys. zł.

KWP w Krakowie / ig

Powrót na górę strony