Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa zajmująca się wyłudzeniami kredytów rozbita przez gdyńskich policjantów

Data publikacji 09.02.2017

Policjanci z Gdyni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali pięcioro mieszkańców województwa pomorskiego podejrzewanych o wyłudzanie kredytów. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że zatrzymani działali na terenie niemal całego województwa pomorskiego. Sprawcy trudnili się wyłudzaniem kredytów na podstawie sfałszowanych dokumentów. W trakcie przestępczej działalności mogli wyłudzić kredyty o łącznej sumie przekraczającej 1 milion złotych. Szef grupy trafił na trzy miesiące do areszty, a w stosunku do dwójki zatrzymanych zastosowano dozór policyjny.

Funkcjonariusze z gdyńskiej komendy specjalizujący się w zwalczaniu przestępstw gospodarczych od połowy zeszłego roku gromadzili informacje na temat oszustw polegających na wyłudzaniu kredytów bankowych. Grupa trudniąca się tym procederem wyszukiwała osoby w trudnej sytuacji życiowej, które jednak nie mogły samodzielnie starać się o udzielenie kredytów. Osobom takim dostarczane były podrobione dokumenty na podstawie, których dostawały kredyt. Za pomoc w uzyskaniu gotówki przestępcy pobierali prowizje nawet do 50% udzielonego kredytu.

Czworo podejrzanych, w tym dwie kobiety w wieku 43 i 36 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 43 i 35 lat, zatrzymano na początku lutego br. w trakcie próby wyłudzenia kredytu w placówce bankowej na terenie Gdyni. Stojący na czele grupy 31-latek został zatrzymany w trakcie podróży na obwodnicy trójmiasta.

Z informacji zgromadzonych przez śledczych wynika, że grupa działała na terenie niemal całego województwa pomorskiego przynajmniej od początku 2016 roku. W trakcie działalności przestępczej mogła wyłudzić około 100 kredytów, a ich wartość mogła przekroczyć 1 milion złotych. Policjanci w dalszym czasie pracują nad sprawą, możliwe są kolejne zatrzymania.

Piątka zatrzymanych usłyszała zarzut oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu przywódca grupy trafił na trzy miesiące do aresztu, a w stosunku do dwójki zatrzymanych zastosowano dozór policyjny.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja