Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwóch „kurierów” zatrzymanych do oszustw „na wnuczka”

Data publikacji 16.02.2017

Wnikliwa praca węgorzewskich policjantów doprowadziła do zatrzymania dwóch „kurierów”, którzy uczestniczyli w procederze wyłudzania pieniędzy tzw. metodą na wnuczka. W związku z popełnionym przestępstwem grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Na początku roku (04.01.2017) w Węgorzewie oszust podający się za policjanta wprowadził w błąd 87-letnią kobietę. Zadzwonił do niej i poinformował, że jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy i aby uniknąć odpowiedzialności karnej niezbędne jest wpłacenie pieniędzy, jako formę zapłaty osobom, które rzekomo zostały poszkodowane w tym zdarzeniu. Starsza kobieta przekonana, że pomogą swojej wnuczce przekazała kurierowi, który przyjechał po pieniądze, kwotę w wysokości 4 tys. zł.

Gdy kobieta zorientował się, że padła ofiarą działalności przestępców, powiadomiła węgorzewską policję. Dzięki wnikliwej pracy i zaangażowaniu policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie, którzy działali na szeroką skalę, by wykryć sprawcę oszustwa. Wkrótce przyniosło to skutek.

Niecały miesiąc później (01.02.2017) funkcjonariusze ustalili i zatrzymali „kuriera”, który uczestniczył w procedurze wyłudzenia pieniędzy. Okazał się nim 23-letni mieszkaniec gminy Pozezdrze. Podczas wykonywanych przez funkcjonariuszy czynności procesowych z zatrzymanym, policjanci ustalili, że brał on również udział w oszustwie na terenie Giżycka, do którego także doszło na początku roku (03.01.2017), gdzie ofiarą padła 80-letnia kobieta. W tym przypadku na „pomoc wnuczce” kobieta przekazała 6 900zł.

Jak się wkrótce okazało praca policjantów przyniosła kolejne efekty. Po tygodniu (08.02.2017) węgorzewscy kryminalni zatrzymali kolejnego „kuriera” zamieszanego w sprawę oszustwa. Tym razem był to 23-letni mieszkaniec gminy Sztum. Jak się okazało podejrzany dwukrotnie odbierał pieniądze od ofiar przestępców i wykonywał przelewy bankowe na konta oszustów.

Z ustaleń śledczych wynika, że w obu przypadkach wszystko zaczęło się od ogłoszenia o poszukiwaniu pracy, które 23-latkowie zamieścili w internecie. Następnie dzwonił do nich mężczyzna oferując pracę kuriera, mającego zająć się odbiorem od klientów przesyłek i dostarczaniem ich drugiemu kurierowi albo wpłatą pieniędzy na konto. Pracodawca tłumaczył, iż zajmuje się protezami kończyn i na to są przeznaczane odbierane przez nich pieniądze.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutu uczestnictwa w procedurze oszustwa metoda „na wnuczką”. W związku z powyższym prokurator postanowił zastosować wobec obu 23–latków policyjny dozór. Za to przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

KWP w Olsztynie / kp

 

Powrót na górę strony