Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krakowscy policjanci Ruchu Drogowego przeprowadzili ponad 100 kontroli jakości spalin

Data publikacji 17.02.2017

15-16 lutego br. policjanci Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadzili kontrolę pojazdów pod kątem jakości spalin. Kontrole prowadzone były z wykorzystaniem posiadanego wyposażenia tj. czterech urządzeń do analizy spalin w pojazdach napędzanych silnikiem niskoprężnym (benzynowym) oraz jednego urządzenia do analizy spalin w pojazdach napędzanych silnikiem wysokoprężnym (diesla). Kontrole pojazdów dokonywane były w ramach rutynowego wykonywania zadań policjantów w wyznaczonych miejscach na terenie miasta.

Policjanci za pomocą analizatora spalin wykonali 95 kontroli samochodów z silnikami benzynowymi. Kontrole wykazały, że w 6 pojazdach normy jakości spalin nie zostały spełnione. Zatrzymano dowody rejestracyjne tych samochodów.

Natomiast z wykorzystaniem dymomierza - urządzenia przeznaczonego do badania silników diesla, funkcjonariusze wykonali 19 kontroli jakości spalin. W przypadku 4 sprawdzanych samochodów wykazano przekroczenie dopuszczalnych norm zanieczyszczeń w spalinach. Policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne tych pojazdów. 

W ubiegłym roku krakowska policja przeprowadziła 1247 tego typu kontroli, zatrzymując w sumie 270 dowodów rejestracyjnych.

Właściciel samochodu, którego dowód rejestracyjny został zatrzymany, odzyska dokument po przedstawieniu we właściwym wydziale komunikacji zaświadczenia potwierdzającego pozytywny wynik badania technicznego pojazdu.

Kontrole  drogowe z wykorzystaniem analizatorów spalin  przeprowadzane są regularnie i systematycznie przez policjantów Ruchu Drogowego. Pozwalają wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na niespełnianie norm. Tym samym  poprzez wykluczenie z ruchu „trucicieli ” Policja włącza się aktywnie w walkę o lepsze powietrze w Krakowie.

KWP w Krakowie / kp

Powrót na górę strony