Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy wnuczek zatrzymany podczas zasadzki

Data publikacji 06.03.2017

Czujność pokrzywdzonej i natychmiastowa reakcja policjantów z Leszna doprowadziły do zatrzymania oszusta metodą „na wnuczka”. To 28-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego. Mężczyzna przyszedł do domu kobiety odebrać kilkanaście tysięcy złotych na rzekomo polubowne załatwienie sprawy wypadku drogowego jej wnuka. Sprawca wpadł jednak w przygotowaną przez policjantów zasadzkę. Trafił do aresztu.

2 marca br. dyżurny leszczyńskiej Policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Leszna o usiłowaniu dokonania oszustwa metodą „na wnuczka”. Z zawiadomienia wynikało, że przed godz. 14.00 do matki zawiadamiającego zadzwonił mężczyzna podając się za jej wnuczka. Rozmówca oświadczył kobiecie, że spowodował wypadek samochodowy, w którym potrącił kobietę. Dodał, że do polubownego załatwienia sprawy z poszkodowaną, potrzebuje kilku tysięcy euro.

Kobieta od razu zorientowała się, że rozmawia z oszustem, gdyż jej wnuk jest małoletni i nie posiada prawa jazdy, jednak mimo to kontynuowała dialog. Poinformowała mężczyznę, że nie posiada tak dużej kwoty pieniędzy i grając na zwłokę udawała, że przelicza oszczędności. W międzyczasie syn kobiety poinformował o zdarzeniu Policję.

Pomimo, że sprawcy tego typu przestępstw zachowują dużą ostrożność, to dzięki sprytnie prowadzonej rozmowie nie zorientowali się, że role się odwróciły. To ofiara zastawiła sidła na przestępców. Powiadomieni o zdarzeniu funkcjonariusze natychmiast przygotowali zasadzkę w rejonie miejsca zamieszkania wytypowanej przez oszustów seniorki.

Po zaledwie kilkudziesięciu minutach policjanci zatrzymali przed domem pokrzywdzonej sprawcę usiłowań oszustw metodą „na wnuczka”. Okazał się nim 28-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna miał związek z podobnym przestępstwem mającym miejsce klika dni wcześniej na terenie Leszna. Także i w tym przypadku, pokrzywdzony wykazał się czujnością i nie dał się nabrać na zmyśloną historię oszustów. Sprawcy żądali od niego 30 tysięcy złotych.

3 marca br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej Prokuratury zastosował wobec 28-latka najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Niewykluczone, że rozsądne zachowanie pokrzywdzonej, powiązane z natychmiastowym powiadomieniem o przestępstwie Policji, zapobiegło wyłudzeniu oszczędności kolejnych wytypowanych przez oszustów osób.

KWP w Poznaniu / mg

Opis filmu: Fałszywy wnuczek zatrzymany podczas zasadzki

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.43 MB)

Powrót na górę strony