Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skarb Państwa mógł stracić nawet 6 mln zł

Data publikacji 07.03.2017

Stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową zlikwidowali na terenie województwa mazowieckiego nielegalną wytwórnię papierosów oraz magazyn do ich przechowywania. Podczas działań zatrzymano sześć osób, których przestępcza działalność mogła narazić Skarb Państwa na straty sięgające nawet 6 mln zł. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, który prowadzi śledztwo w tej sprawie. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową uzyskali informację o mężczyźnie, który może być organizatorem nielegalnego procederu związanego z produkcją oraz handlem papierosami. Wyroby te miały być sprzedawane na terenie województwa mazowieckiego i w samej Warszawie. Funkcjonariusze zaplanowali akcję, podczas której mieli zatrzymać osoby biorące udział w tym procederze oraz zdobyć dowody wskazujące na przestępczą działalność, w wyniku której największe straty ponosił Skarb Państwa. Do działań zostali zaangażowani stołeczni policjanci z wydziału realizacyjnego.

Do zatrzymania 37-letniego Adama W. doszło na terenie Płońska. Tam też funkcjonariusze ujawnili magazyn, w którym znajdowały się palety z pudełkami wypełnionymi papierosami i zwoje z papierowymi znakami towarowymi. Zabezpieczono również pojazd służący do przewozu towaru. Pozostawało jeszcze dotarcie do miejsca, gdzie miały być wytwarzane papierosy. Wszystko wskazywało na to, że nielegalna produkcja trwa w oddalonej o 40 kilometrów miejscowości na terenie powiatu ciechanowskiego.

Policyjne wejście na posesję i do budynku, w którym miała znajdować się tytoniowa fabryka, całkowicie zaskoczyło znajdujących się tam pracowników. Funkcjonariusze zatrzymali czterech obywateli Ukrainy. W ich ręce trafił także 62-letni Mieczysław S., który prawdopodobnie miał nadzorować ich pracę. W wytwórni oraz w zlikwidowanym magazynie funkcjonariusze wspierani przez kolegów ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wykonali czynności procesowe.

Podczas realizacji policjanci zabezpieczyli ponad 6,5 miliona sztuk papierosów, około 1,7 tony krajanki tytoniowej, palety z korą, odpady poprodukcyjne, specjalistyczne maszyny do produkcji, agregaty, sprężarki oraz filtry. Przejęto także pięć samochodów, które mogły być wykorzystywane w tym procederze, a dodatkowo na poczet przyszłych kar, 90 tys. złotych oraz ponad 1,5 tys, euro. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności nielegalnej fabryki szacuje się na ponad 6 milionów złotych.

Po przeprowadzeniu czynności w tej sprawie, mężczyźni zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, gdzie usłyszeli zarzuty. Wszyscy odpowiedzą za wytwarzanie wyrobów akcyzowych bez wymaganego wpisu do rejestru producentów wyrobów tytoniowych  i uczynienie z tego procederu stałego źródła dochodu. Za to przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia.

(KSP / mw)

 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Zlikwidowana fabryka papierosów
 • Policjant prowadzi osobę zatrzymaną
 • Funkcjonariusz wykonuje czynności z zatrzymanym
 • Policjanci wykonują czynności z zatrzymanym
 • Policjanci wykonują czynności z zatrzymanym
 • Policjanci wykonują czynności z zatrzymanym

Film Skarb Państwa mógł stracić nawet 6 mln zł

Powrót na górę strony