Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycili 300 ton tytoniu i oszukali Skarb Państwa na 144 mln złotych

Policjanci olsztyńskiego CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą przemycanym tytoniem. 5 mieszkańców powiatu iławskiego i nowomiejskiego, w wieku od 23 do 43 lat, oszukało Skarb Państwa na ponad 144 mln złotych. Od maja 2015 do czerwca 2016 roku sprowadzili do Polski 300 ton suszu tytoniowego, który następnie sprzedali bez płacenia akcyzy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, praniem pieniędzy i przestępstwami karno - skarbowymi. Lider dodatkowo odpowie za kierowanie grupą.

Policjanci olsztyńskiego CBŚP ustalili, że na terenie powiatu iławskiego, działa zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się przemytem suszu tytoniowego do Polski. W kraju towar był sprzedawany. Według wiedzy funkcjonariuszy CBŚP, przemytnicy działali od maja 2015 do czerwca 2016 roku. W tym czasie, sprowadzili do Polski około 300 ton suszu tytoniowego. Podatek akcyzowy, którego nie zapłacili to ponad 144 mln złotych. Policjanci CBSP wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie, wkroczyli jednocześnie do lokali, w których przebywali członkowie grupy. Zatrzymali 5 mężczyzn. Wszyscy są mieszkańcami powiatu iławskiego i nowomiejskiego.

Policjanci zabezpieczyli pieniądze i luksusowe samochody o wartości przekraczającej 200 tys. złotych.

Prokurator Regionalny w Gdańsku, przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i licznych przestępstw karno - skarbowych. Lider usłyszał dodatkowo zarzut związany z kierowaniem grupą. Mężczyznom grozi do 8 lat pozbawienia wolności, szefowi grupy nawet do 10 lat więzienia.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozory i zakaz opuszczania kraju.

Jest to kontynuacja sprawy z czerwca 2015 roku. Wówczas policjanci olsztyńskiego CBŚP wspierani przez funkcjonariuszy Izby Celnej i Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie zlikwidowali nielegalną krajalnię tytoniu. Wtedy zabezpieczono 50 ton suszu tytoniowego i maszynę służącą do jego produkcji.

Więcej o tej sprawie można przeczytać tutaj:

http://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/113900,Policjanci-CBSP-zabezpieczyli-ponad-50-ton-suszu-tytoniowego.html

CBŚP / kp

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 4.28 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.05 MB)

Powrót na górę strony