Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukujący metodą "na wnuczka" i "na policjanta" zatrzymani

Data publikacji 27.03.2017

Policjanci zatrzymali 15-letniego oszusta , który metodą „ na wnuczka” wyłudzał od starszych osób pieniądze oraz biżuterię. Teraz z uwagi na wiek trafi do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wałbrzyscy policjanci zatrzymali z kolei mężczyznę, który jest podejrzany o usiłowania oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Wpadł chwilę po tym, jak próbował wyłudzić od trzech starszych osób kilkadziesiąt tysięcy złotych. 26-latek już usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa i został tymczasowo aresztowany. Może mu grozić kara do 8 lat więzienia.

24 marca 2017 roku policjanci z wydziału kryminalnego komendy miejskiej w Łodzi sprawdzali informację wskazującą na udział w przestępczym procederze nastolatka, który przyjechał z Warszawy. Został on namierzony, kiedy krążył pomiędzy blokami w dzielnicy Widzew w Łodzi. Funkcjonariusze podjęli obserwację. Na efekty nie czekali długo. Młody mężczyzna podszedł do domofonu, wybrał numer jednego z mieszkań i przedstawił się za kuriera. Po kilku minutach wyszedł i wówczas został skontrolowany przez kryminalnych. 15-latek z Warszawy nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć powodu swojej wizyty. Nerwowo próbował ukryć saszetkę. Okazało się, że miał w niej ponad 14 tysięcy złotych pierścionki, obrączki i inną biżuterię oraz telefon komórkowy.  Policjanci ustalili, że gotówkę i wartościowe przedmioty odebrał od starszego mężczyzny. Z łupem planował taksówką wrócić do stolicy. Funkcjonariusze dotarli do 82-letniego pokrzywdzonego. Opowiedział on jak to godzinę wcześniej na jego telefon stacjonarny zadzwonił wnuczek, który powiedział, że spowodował wypadek i musi policji zapłacić pieniądze bo inaczej pójdzie do więzienia. Po chwili do starszego pana zadzwonił rzekomy policjant, który kazał przekazać gotówkę i biżuterię kurierowi. Kiedy taki pojawił się 82-latek oddał wszystko co miał cennego chcąc ratować wnuczka. 15-latek został przewieziony do VI Komisariatu. Policjanci przekazali do sądu rodzinnego zebrany materiał dowodowy wskazujący jeszcze na inne podobne przypadki oszustw Z uwagi na wiek nieletni trafi najprawdopodobniej do placówki opiekuńczo-wychowawczej.

***

Policjanci z drugiego komisariatu wspólnie z funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu i wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu pracowali nad sprawą usiłowania oszustw, do których doszło 22 marca br. Z posiadanych przez funkcjonariuszy informacji wynikało, że sprawca próbował wyłudzić od trzech mieszkańców Wałbrzycha kilkadziesiąt tysięcy złotych, podając się najpierw za krewnego, a potem policjanta. Dzięki wnikliwym i trafnym ustaleniom funkcjonariusze szybko wpadli na trop osoby mogącej mieć związek z tym procederem. Oszustem okazał się 26-letni mężczyzna, który trafił do aresztu.

Mężczyzna został przesłuchany i usłyszał zarzuty usiłowania oszustwa. W sobotę, 25.03.br., sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy. Teraz grozi mu kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

APELUJEMY!!!

Rozmawiajmy z naszymi bliski o zagrożeniach dotyczących starszych osób. Pamiętajmy również, że Policja przez telefon NIGDY nie nakłania do przekazywania jakichkolwiek pieniędzy. Prośby o wsparcie finansowe od bliskich zawsze należy sprawdzić kontaktując się z nimi bezpośrednio lub oddzwaniając na posiadane numery telefonów. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz, prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji.

(KWP w Łodzi / KWP we Wrocławiu / kp/ mw)

 

Powrót na górę strony