Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbował pomalować przydomowy garaż używając farby i… petardy – trafił do szpitala

Data publikacji 05.04.2017

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego, który usiłował pomalować garaż w dość niekonwencjonalny sposób. Użył do tego celu pojemników z farbą w aerozolu, a zamiast pędzla...wyrobów pirotechnicznych. Eksplozja była na tyle silna, że wyrwane drzwi uderzyły w mężczyznę powodując obrażenia wymagające pomocy medycznej w szpitalu. Pamiętajmy: petardy to nie zabawki. Przy nieodpowiednim ich używaniu łatwo może dojść do tragedii. Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31.12 oraz 01.01. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy organ.

Do zdarzenia doszło 4 kwietnia br. przed godziną 19.00. Policjanci z Bogatyni otrzymali zgłoszenie w sprawie eksplozji w jednym z prywatnych garaży na terenie miasta. Jak się okazało, okoliczności wybuchu były dość nietypowe.

Policjanci ustalili, że 35-letni mieszkaniec Bogatyni usiłował pomalować wnętrze garażu. Jednak, jak się okazało nie chciał tego zrobić w tradycyjny sposób. Mężczyzna do tego celu użył pojemników z farbą w aerozolu, a zamiast pędzla postanowił użyć… wyrobów pirotechnicznych.

Po przywiązaniu petardy do pojemników z farbą, mężczyzna odpalił ją i wyszedł na zewnątrz pomieszczenia. Stanął na czas eksplozji za drzwiami, jednocześnie trzymając je od zewnątrz by się nie otworzyły. Siła eksplozji była jednak tak duża, że drzwi garażowe uderzyły w mężczyznę. W wyniku upadku 35-latek na szczęście nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Lekarze podjęli jednak decyzję o pozostawieniu go w szpitalu na obserwacji.

Obecnie policjanci nadal wyjaśniają wszystkie okoliczności tej sprawy.

Pamiętajmy, że materiały pirotechniczne (petardy) nie są przeznaczone do zabawy. Nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi może prowadzić do nieszczęśliwych wypadków skutkujących poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią. POLICJANCI APELUJĄ: Petardy to nie zabawki. Przy nieodpowiednim ich używaniu łatwo może dojść do tragedii. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz, prezydent miasta.

Pamiętajmy:

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony