Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca włamania ustalony dzięki niedopałkowi papierosa

Data publikacji 05.04.2017

Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach postawili zarzuty kradzieży z włamaniem oraz zniszczenia mienia 44-letniemu mieszkańcowi gminy. Włamywacz, który ponad 7 lat temu spowodował straty na ponad 40 tys. zł, nie uniknie odpowiedzialności dzięki zabezpieczonym w Polsce i Szwecji śladom DNA.

W 2010 r. policjanci pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawcy kradzieży z włamaniem do pomieszczeń gospodarczych jednej z ferm drobiu w gminie Kęty. Włamywacz chcąc dokonać kradzieży przewodów elektrycznych zniszczył wiele specjalistycznych urządzeń, czym spowodował  straty szacowane na ponad 40 tys. zł.

Na miejscu zdarzenia oprócz policjantów referatu dochodzeniowo - śledczego pracował również technik kryminalistyki. Skrupulatnie odnalazł on, a następnie zabezpieczył ślady działalności włamywacza, w tym również ślady biologiczne pozostawione na niedopałku papierosa.

W toku prowadzonego dochodzenia nie wytypowano podejrzanego, więc zabezpieczone ślady biologiczne zostały przekazane  do laboratorium kryminalistycznego. Tam poddano je specjalistycznym badaniom, które pozwoliły na określenie profilu DNA sprawcy i zarejestrowaniu go w policyjnej bazie GENOM, w której zgodnie z przepisami gromadzone są ślady biologiczne przestępców. Profile automatycznie porównywane są profilami przestępców zarejestrowanych przez policjantów z różnych krajów Unii Europejskiej.

Taki finał znalazła również sprawa prowadzona przez kęckich policjantów. W marcu br. otrzymali oni informację, że do zabezpieczonego siedem lat temu profilu DNA włamywacza idealnie pasuje DNA mężczyzny zatrzymanego na kradzieży sklepowej, w jednej z szwedzkich miejscowości. Jak się okazało, tamtejsza policja zatrzymała wówczas 44-letniego mieszkańca gminy Kęty.

Gdy podejrzany wrócił ze Szwecji do rodzinnej miejscowości został zatrzymany i trafił do kęckiego komisariatu, gdzie policjanci postawili mu zarzut za przestępstwo popełnione 7 lat temu. Mężczyzna przyznał się do włamania i już wkrótce odpowie przed sądem. Za popełnione przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

KWP w Krakowie / ig

Powrót na górę strony