Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prawie 11 tys. zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 05.04.2017

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Lubelszczyzny. Jest to narzędzie, które zachęca ludzi do reagowania na różnego rodzaju zagrożenia m.in. do zwracania uwagi na to, co dzieje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Aktywność i zaangażowanie społeczeństwa oraz szybka i skuteczna reakcja funkcjonariuszy powodują, że czujemy się coraz bezpieczniej. Po prawie pół roku funkcjonowania zostało wprowadzonych blisko 11 tys. zgłoszeń.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Bezpieczeństwo ma wpływ na nasze funkcjonowanie w codziennym życiu. Jednym z narzędzi, które ma przybliżyc Policję do obywatela jest właśnie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców lubelszczyzny. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zachęca do reagowania, do zwracania uwagi na to, co dzieje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania, miejsca pracy oraz wszędzie tam, gdzie widzimy zagrożenie. Narzędzie to pozwala na wymianę informacji pomiędzy obywatelem, a Policją oraz zidentyfikowanie różnego rodzaju zagrożeń.

Na lubelszczyźnie KMZB zaczęła funkcjonować 14 września 2016 r. Przed jej uruchomieniem odbyło się niemal 700 konsultacji, w których wzięło udział blisko 10 tys. osób z całego regionu. Przez pierwsze trzy miesiące zgłoszonych zostało 4 tys. niebezpiecznych miejsc.  Po prawie pół roku funkcjonowania zostało wprowadzonych blisko 11 tys. zgłoszeń.

Najwięcej zgłoszeń w województwie lubelskim dotyczy nieprawidłowego parkowania – około 3 tys.  Kolejno - przekraczania dozwolonej prędkości. To aż 2600 zgłoszeń. Następnie, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, miejsc grupowania się młodzieży, czy spożywania środków odurzających. Najwięcej zgłoszeń odnotowano na terenie powiatów: lubelskiego, bialskiego, biłgorajskiego, kraśnickiego i świdnickiego.

Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach:

  • w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
  • drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
  • trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Dzięki m.in. Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa poczucie bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu zdecydowanie wzrasta.

Przypominamy KMZB nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

KWP w Lublinie / mg

  • Prawie 11 tys. zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Prawie 11 tys. zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Prawie 11 tys. zgłoszeń na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony