Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niecodzienna pasja mikołowskiego dzielnicowego

Data publikacji 06.04.2017

Przychodzi do pracy, zakłada mundur, pobiera wyposażenie, aby już za chwilę wyruszyć w teren i pomagać ludziom. Każdego dnia spotyka się z różnymi osobami i rozwiązuje ich problemy. Wizyty w placówkach szkolnych i ośrodkach społecznych to dla niego codzienność. Mł. asp. Tomasz Jałowy - jeden z dzielnicowym mikołowskiej komendy – po służbie pochłonięty jest wyjątkową pasją - fortyfikacją nowożytną.

Z języka łacińskiego wiemy, że słowo fortificatio to umocnienie od słowa fortis - siła, zaś najprostsze tłumaczenie rzeczownika fortyfikacja określone jest jako zespół obiektów wojskowych i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działań obronnych.

Policjant, poproszony o charakterystykę swojego zamiłowania, wyjaśnił:

- Od 2001 roku jestem członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "PRO FORTALICIUM". Jest to największa w Polsce organizacja, która zrzesza miłośników fortyfikacji nowożytnych. Stowarzyszenie zajmuje się ratowaniem zabytków architektury militarnej, a także rozbudzaniem wśród ludzi zainteresowania historią i problematyką fortyfikacji. Remontujemy i udostępniamy do zwiedzania zabytkowe schrony bojowe oraz przeciwlotnicze. W większości są to polskie obiekty wchodzące w skład tzw. "Obszaru Warownego Śląsk", które zostały wybudowane przez Wojsko Polskie w latach 1934-1939 w celu zabezpieczenia polskiej granicy przed agresją z Niemiec. Zajmujemy się także schronami niemieckimi, które znajdują się na terenie Polski. Poza działalnością związaną z rewitalizacją fortyfikacji, Stowarzyszenie organizuje także imprezy patriotyczne takie, jak rekonstrukcje historyczne z okresu "Wojny Obronnej 1939 roku" oraz "Święta Wojska Polskiego". W Stowarzyszeniu pełnię funkcję przewodniczącego koła terenowego "Tychy”, które zajmuje się schronami bojowymi w rejonie Mikołowa.

W roku 2003, wraz z kilkoma kolegami, rozpoczęliśmy remont schronu bojowego "Sowiniec" w Gostyni, który już od wielu lat jest udostępniany zwiedzającym oraz organizowane są w nim "żywe lekcje historii" dla młodzieży. Na naszym koncie mamy także wyremontowanie schronu w Pszczynie, a obecnie przywracamy do świetności obiekt w Wyrach przy ul. Pszczyńskiej, który jako jedyny wykorzystany został w walce z regularnym wojskiem niemieckim podczas agresji w 1939 roku. Opiekujemy się też schronem w Mikołowie-Śmiłowicach, który także w przyszłości zamierzamy wyremontować i udostępniać do zwiedzania.

Dzięki naszemu zaangażowaniu w schronie "Sowiniec" były realizowane programy telewizyjne takie, jak: "Było, nie minęło" Adama Sikorskiego, "Tajemnice Historii XX Wieku" Bogusława Wołoszańskiego a także realizowano tu odcinki "Małej Armii".

Od 2005 roku corocznie nasze koło terenowe wraz z gminą Wyry i WKU w Tychach organizuje imprezę patriotyczną - rekonstrukcje historyczną "Bitwa Wyrska". Od samego początku uczestniczę w organizacji tej imprezy, która wzbudza świadomość historyczną społeczeństwa.

Moja działalność jest całkowicie społeczna”.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak życzyć mikołowskiemu policjantowi możliwości rozwoju swojej pasji oraz wielu wspaniałych wrażeń w związku ze zbliżającym się dniem 20 maja, kiedy to po raz kolejny odbędzie się inscenizacja historycznej bitwy wyrskiej – Bój o Gostyń, której organizatorem jest Gmina Wyry, a która, wzorem ubiegłych lat, odbędzie się w miejscowości Gostyń w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony