Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Desperat sterroryzował gorzowską akademię - ćwiczenia służb

We wtorek /11 kwietnia/ zajęcia na Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. zostały brutalnie przerwane. Zdesperowany napastnik uzbrojony w broń maszynową zażądał realizacji swoich poleceń. Kilku studentów zostało poważnie rannych, a w biblioteka stanęła w płomieniach. Do akcji wkroczyli policjanci, strażacy i medycy. Swe umiejętności zaprezentowali m.in. antyterroryści, którzy ostatecznie unieszkodliwili groźnego napastnika. To scenariusz ćwiczeń służb, które doskonalą się, aby profesjonalnie reagować w sytuacjach kryzysowych.

Policjanci, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, medycy i przedstawiciele Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. w czwartkowe /11 kwietnia/ południe  zaangażowani byli w ćwiczenia dowódczo – sztabowe przeprowadzone na terenie uczelni. Wszystko po to, aby w  przypadku realnych zagrożeń i sytuacji kryzysowych być w pełni przygotowanym do właściwego reagowania.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że 45-letni gorzowianin, pisarz i felietonista cierpiący na zaburzenia psychiczne, przyszedł na teren uczelni. Uzbrojony w broń maszynową wdarł się do biblioteki i żądał publikacji swojej książki o Gorzowie Wlkp. Otwierając ogień ranił kilku studentów. Po podłożeniu ognia, biblioteka stanęła w płomieniach. Desperat przeszedł plac apelowy raniąc kolejnych studentów. Szedł w kierunku auli, aby wziąć za zakładnika kanclerza uczelni. To właśnie on miał odpowiadać za to, że napisana przez niego książka wciąż nie doczekała się upragnionej publikacji. W międzyczasie o działaniu desperata sygnał otrzymują służby. Od tego momentu następuje pełna mobilizacja do działań. Koordynacja czynności między służbami, blokady dróg dojazdowych do uczelni, zsynchronizowanie działań poszczególnych pionów Policji i wreszcie gotowość do właściwych działań na miejscu. Wszystkie czynności prowadzone są już w ramach akcji policyjnej zarządzonej przez szefa lubuskich stróżów prawa. Napastnik terroryzuje studentów i kanclerza. Odcina ich od telefonów komórkowych i grozi. Daje niewiele czasu kanclerzowi na to, aby jego książka wreszcie była opublikowana. Grozi pozbawieniem życia. Na miejsce zostają skierowani policyjni negocjatorzy oraz SAT. Desperacja napastnika jest ogromna. Żąda podstawienia pojazdu. Biorąc dwóch zakładników, idzie w kierunku podstawionego samochodu. Na dalsze postulaty szans nie dali jednak policyjni antyterroryści. Napastnik raniony przez snajpera pada na alejkę i zostaje zatrzymany.

Wtorkowe ćwiczenia to nie tylko widowisko i atrakcja dla zgromadzonych. To przede wszystkim element ćwiczeń i koordynacji służb, które doskonalą swe umiejętności. Wszystko po to, aby w sytuacjach kryzysowych być profesjonalnie przygotowanym do działań, w których nie ma miejsca na najmniejsze błędy. Dlatego ważne, aby takie ćwiczenia jak najczęściej powtarzać.

Więcej zdjęć do obejrzenia TUTAJ

(KWP w Gorzowie Wlkp. / dm)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 28.17 MB)

Powrót na górę strony