Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatel Szwecji poszukiwany ENA wpadł w Polsce

Data publikacji 13.04.2017

Poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania Qayyuma S. zatrzymali policjanci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP wspólnie z funkcjonariuszami Sekcji Poszukiwań Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku. 40-letni obywatel Szwecji wpadł w jednym z mieszkań w Gdańsku. Mężczyzna poszukiwany był przez szwedzki wymiar sprawiedliwości w związku z przestępstwami podatkowymi i bankowymi na dużą skalę. Tylko w 2011 roku celowo doprowadził do rażących zaniedbań w rozliczeniach księgowych i podatkowych zaniedbując rejestrowanie działalności gospodarczej, nie wykazując transakcji finansowych, unikając rozliczeń podatkowych na łączną sumę ponad 7,5 mln euro. Wobec zatrzymanego została wszczęta procedura ekstradycyjna.

21 marca 2017 roku szwedzcy funkcjonariusze specjalnej komórki Policji zajmującej się poszukiwaniami celowymi, tj. poszukiwaniami najbardziej niebezpiecznych przestępców, zwrócili się w ramach funkcjonującej sieci ENFAST (Europejska Sieć Zespołów Poszukiwań Celowych) bezpośrednio do funkcjonariuszy Wydziału Poszukiwań Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji z prośbą o pomoc w ustaleniu miejsca ukrywania się i zatrzymania Qayyuma S., 40-letniego obywatela Szwecji. Podejrzany od 2011 roku w Szwecji dopuścił się szeregu przestępstw podatkowych i bankowych na dużą skalę, po czym opuścił Szwecję i zaczął ukrywać się w Europie. Jak wynika z ustaleń mężczyzna jako przedstawiciel jednej ze szwedzkich firm w samym tylko 2011 roku celowo doprowadził do rażących zaniedbań w rozliczeniach księgowych i podatkowych zaniedbując rejestrowanie działalności gospodarczej, nie wykazując transakcji finansowych, unikając rozliczeń podatkowych na łączną sumę ponad 7,5 mln euro.

Z uwagi na fakt, że jeden z tropów wskazywał, że mężczyzna może ukrywać się na terenie Polski, szwedzcy policjanci poprosili polskich funkcjonariuszy o pomoc. Sprawą natychmiast zajęli się funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań Biura Kryminalnego KGP, którzy na co dzień współpracują i obsługują krajowy punkt kontaktowy sieci ENFAST, zrzeszającej wyspecjalizowane zespoły funkcjonariuszy Policji zajmujących się poszukiwaniami celowymi w 28 państwach europejskich i dodatkowo 6 krajach spoza Unii Europejskiej działających na zasadzie partnerstwa.

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań Komendy Głównej Policji w wyniku podjętych czynności operacyjnych ustalili, że poszukiwany może ukrywać się na terenie Gdańska. Wówczas w ramach współpracy i pomocy funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Gdańsku policjanci ustalili dokładne miejsce, w którym ukrywał się Qayyum S. Mężczyzna wpadł w ręce stróżów prawa wczesnym rankiem, 12 kwietnia 2017 roku.

Wobec zatrzymanego 40-latka została wszczęta procedura ekstradycyjna. Za popełnione czyny zatrzymanemu grozi kara co najmniej 5 lat pozbawienia wolności.

(Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP/ mw)

Powrót na górę strony