Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali 15 członków grupy przestępczej

Data publikacji 13.04.2017

W wyniku wspólnych działań małopolskich policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej zatrzymanych zostało 15 członków grupy przestępczej, która wprowadziła do obrotu około 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy.

Od pewnego czasu, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozpracowywali nielegalny handel wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy zarówno na terenie Małopolski jak i Śląska.

We wtorek 11 kwietnia br., podczas wspólnej akcji, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie małopolscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wraz funkcjonariuszami Straży Granicznej z Katowic – Pyrzowic przy udziale policjantów z Komendy Miejskiej w Krakowie oraz Komendy Powiatowej w Krakowie zatrzymali równocześnie 15 osób – członków grupy przestępczej. Są to osoby w wieku od 29 do 66 lat. Zatrzymania miały miejsce zarówno w  województwie małopolskim (głównie w Krakowie), jak i na terenie Śląska.

Wśród zatrzymanych był również lider grupy – 29-letni mieszkaniec krakowskiego Kozłówka. Policjanci weszli siłowo do jego mieszkania - mężczyzna ukrywał się w środku i nie reagował na polecenia. Podczas przeszukania tego lokalu zabezpieczono około 170 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy a także ponad 137 tys. zł. Pieniądze sprawca ukrył pomiędzy woreczkami z mięsem w szufladzie lodówki.

Podczas kilkudziesięciu przeszukań policjanci zabezpieczyli około 350 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy, 12 kilogramów krajanki tytoniowej, kilkadziesiąt litrów alkoholu bez akcyzy, maszynki do nabijania papierosów a także maszynę do produkcji papierosów. Wartość uszczuplenia podatków w przypadku zabezpieczonych towarów to około 350 tys. zł.

Z informacji uzyskanych w  toku postępowania wynika, że grupa działała od 2016 r.  Przez ten czas, członkowie grupy mogli wprowadzić do obrotu około 2 mln sztuk papierosów bez akcyzy co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa o 2 mln złotych. Papierosy najczęściej trafiały  na place targowe województwa małopolskiego oraz śląskiego.

Dotychczas 9 zatrzymanych usłyszało zarzuty posiadania wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 Kodeksu karnego skarbowego – za co grozi 3 lata pozbawienia wolności). Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru i poręczenia majątkowego.

Wczoraj zarzuty usłyszała kolejna osoba - to 29-letni szef grupy. Zarzucono mu kierowanie grupą przestępczą (art.258§3 kk – za co grozi 10 lat pozbawienia wolności) oraz posiadanie wyrobów bez akcyzy (art.65 Kks).

Dzisiaj zapadnie decyzja sądu w przedmiocie jego ewentualnego aresztowania.

Trwa analiza zgromadzonych dowodów i dokumentacji. W sprawie możliwe są kolejne zarzuty.

(KWP w Krakowie / ig)

  • Zabezpieczone papierosy i pieniądze
  • Zabezpieczone papierosy i pieniądze
  • Zabezpieczone papierosy i pieniądze
Powrót na górę strony