Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Testy psów policyjnych

Data publikacji 16.04.2017

Dwa razy w roku Wydział Prewencji KWP w Łodzi organizuje zajęcia kontrolne sprawności użytkowej psów przeznaczonych do działań prewencyjnych. Testom poddawane są psy patrolowe oraz patrolowo-tropiące. Zwierzęta sprawdzane są m.in. pod kątem pracy węchowej. Muszą bezbłędnie podjąć trop śladu człowieka i odnaleźć ukrytą osobę. Powinny umieć obronić swojego przewodnika, ale również w umiejętny sposób zaatakować pozoranta.

Pies pracujący w policji musi być wyjątkowo odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Te cechy również będą weryfikowane podczas zajęć kontrolnych. Musi umieć pokonywać przeszkody oraz kontynuować pościg pomimo niesprzyjających warunków.

W tym roku testy odbyły się pomiędzy 10, a 14 kwietnia 207 roku na terenie Oddziału Prewencji Policji w Łodzi przy ulicy Pienistej. Kontroli poddano 40 psów z całego województwa łódzkiego.

W garnizonie łódzkim pracuje 65 psów policyjnych. Są to głównie psy patrolowe i patrolowo-tropiące. Posiadamy również psy specjalistyczne m.in. przeszkolone w wykrywaniu zapachu narkotyków, materiałów wybuchowych, a nawet zwłok ludzkich. Najlepiej sprawdzające się w tej pracy rasy to owczarki niemieckie oraz belgijskie (malinois). Ponadto w województwie łódzkim posiadamy również  2 labradory, które specjalizują się w wyszukiwaniu substancji odurzających.

Każdy z czworonogów zanim rozpoczął służbę w policji przeszedł specjalistyczne przeszkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Na tym jednak nie kończy się ich nauka. Psy są szkolone przez cały okres swojej służby przez swoich przewodników, a ich umiejętności weryfikowane są nie tylko podczas testów ale również codziennej pracy.

(KWP w Łodzi /dm)

Powrót na górę strony