Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw przy realizacji i finansowaniu grantów na badania naukowe

Data publikacji 24.04.2017

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prowadzą śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy, dotyczące nieprawidłowości przy realizacji i finansowaniu grantów na badania naukowe w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Przestępstwo polega na przekroczeniu uprawnień, przez pracowników naukowych, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przy realizacji rzekomych projektów naukowych.

Realizując czynności w tej sprawie, policjanci zatrzymali 6 kolejnych osób - 3 mężczyzn w wieku 33, 42 i 58 lat - pracowników naukowych oraz trzy kobiety w wieku 53, 64 i 68 lat - znajome naukowców, które wykonały zlecone prace naukowe, w ramach rzekomych projektów badawczych nie posiadając do tego kwalifikacji. Osoby zatrzymane usłyszały łącznie 13 zarzutów. Podejrzane są to, że wspólnie i w porozumieniu dopuściły się oszustwa przy realizacji grantów w celu wyłudzenia środków finansowych przeznaczonych na badania naukowe, czym doprowadziły Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komitet Badań Naukowych, do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 263 tys. zł. Grozi im teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozorów policyjnych.

Wcześniej, w tej sprawie, funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymali 2 innych naukowców Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Obaj zatrzymani mężczyźni podejrzani są o to, że w latach 2001 – 2015 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej umożliwili nieprawidłowe rozdysponowanie środków finansowych w kwocie około 2,2 mln zł, które przeznaczone były na projekty badawcze, działając na szkodę Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki oraz Komitetu Badań Naukowych. Wymienieni, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu, wprowadzali wymienione instytucje w błąd, co do wartości naukowej wykonanych projektów oraz kwalifikacji osób zatrudnionych do zleconych badań.

Jak wynika z materiału dowodowego zatrzymani naukowcy do wykonania poszczególnych umów grantowych wyznaczali zaufane osoby z grona znajomych lub rodziny, które nie posiadały żadnych kompetencji do prowadzenia badań naukowych. W efekcie opracowania naukowe były kompilacją różnych zebranych prac, często magisterskich, a także wykorzystywanych w przeszłości w innych granatach i nie miały żadnej wartości naukowej.

Należy zaznaczyć, że to już trzecie śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dotyczące nieprawidłowości przy rozliczaniu grantów w środowisku naukowym. Wcześniejsze sprawy dotyczyły naukowców z Politechniki Wrocławskiej.

(KWP we Wrocławiu / ig)

Powrót na górę strony