Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli ponad 2 tony nielegalnego suszu tytoniu

Data publikacji 24.04.2017

Szczycieńscy kryminalni wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celno-Skarbowej zatrzymali dwóch mieszkańców gminy Świętajno. W budynkach zajmowanych przez 56-latka i 30-latka policjanci znaleźli ponad 1,5 tony nielegalnego suszu tytoniowego, prawie 700 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz broń z nabojami. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie zatrzymali do kontroli drogowej busa marki Ford. W pojeździe znajdowało blisko 700 kg nielegalnego tytoniu o szacowanej wartości ponad 310 tysięcy złotych. 31-letni kierowca został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Policjanci wydziału kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celno-Skarbowej, w środowe popołudnie weszli na teren jednej z posesji znajdującej się w gminie Świętajno. Kilkutygodniowa praca operacyjna funkcjonariuszy, doprowadziła do zabezpieczenia nielegalnego suszu tytoniowego oraz papierosów bez polskich znaków akcyzy. Ponad półtorej tony krajanki tytoniowej, 680 paczek papierosów i luzem 500 sztuk papierosów to mienie, które naraziłoby Skarb Państwa na straty wartości ponad 800 tysięcy złotych.

Dodatkowo policjanci w trakcie przeszukania zabezpieczyli przerobiony karabinek oraz 381 sztuk amunicji.

W momencie wejścia policjantów na posesję, w pomieszczeniach gdzie suszono tytoń znajdowali się dwaj mieszkańcy gminy Świętajno. 30-latek oraz 56-letni właściciel posesji zostali zatrzymani i przewiezieni do policyjnego aresztu.

Prokurator Rejonowy ze Szczytna zastosował wobec mężczyzn dozór policyjny, a także zakaz opuszczania kraju. Dodatkowo 56-latek został zobowiązany do poręczenia majątkowego w kwocie 5 tysięcy złotych.

Oprócz kary pozbawienia wolności 56-latkowi i 30-latkowi grozi kara grzywny.

***

W czwartek, 20.04.br., około godz. 13.30 sulęcińscy policjanci pełniący służbę na terenie Krzeszyc zwrócili uwagę na forda transita, który miał uszkodzoną szybę. Gdy policjanci drogówki zatrzymali pojazd do kontroli drogowej, ujawnili w nim sześć kartonów z liśćmi tytoniu. Okazało się, że blisko 700 kg przewożonego tytoniu nie posiada polskich znaków akcyzy. 31-letni kierowca busa został zatrzymany. Straty jakie mógł ponieść Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego to ponad 310 tysięcy złotych.

Następnego dnia, 21.04.br., policjanci Wydziału Kryminalnego przedstawili mieszkańcowi województwa zachodniopomorskiego zarzut posiadania towaru bez polskich znaków akcyzy w postaci liści tytoniu. Ponadto, za popełnione wykroczenie tj. nieprawidłowy stan techniczny pojazdu 31-latek został ukarany mandatem karnym oraz zatrzymano mu dowód rejestracyjny. Zabezpieczony przez policjantów tytoń zostanie przekazany do Urzędu Celnego. Za przewożenie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3.

(KWP w Olsztynie / KWP w Gorzowie/ kp/mw)

 

  • KWP w Olsztynie

  • policjant z zabezpieczonymi papierosami bez akcyzy
  • policjant w pomieszczeniu z nielegalnym tytoniem
  • nielegalny tytoń
  • worki z krajanką tytoniową
  • zabezpieczony nielegalny tytoń
  • policjant z zabezpieczoną bronią
  • KWP w Gorzowie

  • Sulęcińscy policjanci zabezpieczyli blisko 700 kg nielegalnego towaru
  • Sulęcińscy policjanci zabezpieczyli blisko 700 kg nielegalnego towaru

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.34 MB)

Film Sulęcińscy policjanci zabezpieczyli blisko 700 kg nielegalnego towaru

Pobierz plik Sulęcińscy policjanci zabezpieczyli blisko 700 kg nielegalnego towaru (format mp4 - rozmiar 8.56 MB)

Powrót na górę strony