Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Moja Komenda” - kontakt z Policją jeszcze nigdy nie był tak prosty!

Data publikacji 24.04.2017

Priorytetem działań Policji jest wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem. Doskonałymi do tego narzędziami są zaproponowane przez Policję nowe rozwiązania w postaci programu „Dzielnicowy bliżej nas”, „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacji „Moja Komenda”. Dzielnicowi z Woli i Bemowa chcąc promować łatwiejszy kontakt mieszkańców ze stróżami prawa, rozdają w swoich rejonach służbowych ulotki przygotowane przez MSWiA. Zawierają one dane kontaktowe oraz opis policyjnych aplikacji.

Dzielnicowi z Woli i Bemowa rozdają w swoich rejonach służbowych ulotki przygotowane przez MSWiA. W każdej z nich zawarte są dane kontaktowego do dzielnicowego, imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Zawiera ona również opis Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki tej bezpłatnej aplikacji każdy  może w szybki sposób znaleźć swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu i nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Android i iOS. Usługa jest bezpłatna.

O dzielnicowych zwykło się mówić, że jest to tzw. „policjant pierwszego kontaktu”. Nie bez przyczyny, bowiem stanowią oni ważne ogniwo między Policją i społeczeństwem. Rolą dzielnicowego jest bowiem dbanie o bezpieczeństwo lokalnej społeczności w rejonie, w którym pracuje. Zadania, które podejmuje dzielnicowy są trudne, bowiem on sam na co dzień styka się z różnymi zjawiskami patologicznymi jak przemoc w rodzinie, konflikty sąsiedzkie, żebractwo, alkoholizm, prostytucja, bezrobocie, narkomania, włamania i kradzieże, itp. Jest to praca użyteczna i potrzebna.

Wolscy i bemowscy dzielnicowi odwiedzają codziennie podległe im rejony służbowe. Rozmawiają z mieszkańcami, przestrzegają przed zagrożeniami, starają się wysłuchać nurtujących ich problemów i udzielić porad. W swoich rejonach służbowych rozdają mieszkańcom specjalnie przygotowane dla nich ulotki, przygotowane przez MSWiA. Stróże prawa rozdawali ulotki w spółdzielniach mieszkaniowych, zawieszali je na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych oraz w gablotach z ogłoszeniami znajdującymi się przy parafiach.

Praca dzielnicowego to służba wymagająca od funkcjonariusza zarówno przygotowania merytorycznego, jak i umiejętności interpersonalnych: łatwego nawiązywania kontaktów, empatii, wrażliwości na problemy innych, odporności na stres, czy rozwiązywania konfliktów.

***

Janowscy mundurowi rozdają w swoich rejonach służbowych ulotki przygotowane przez MSWiA. W każdej z nich zawarte są dane kontaktowego do dzielnicowego, imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail. Zawiera ona również opis Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki tej bezpłatnej aplikacji każdy  może w szybki sposób znaleźć swojego dzielnicowego oraz najbliższą jednostkę Policji. Jest ona bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu i nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie.

Aplikacja internetowa, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od połowy września ubiegłego roku. Jest to narzędzie, które pozwala społeczeństwu na przekazywanie informacji na temat różnego rodzaju zagrożeń lub groźnych i niebezpiecznych zjawisk. Wymiana informacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją polega na zaznaczeniu na mapie wybranych zagrożeń. Poprzez KMZB możemy zgłosić przestępstwa i wykroczenia, które są najbardziej uciążliwe dla społecznie. Możemy też przekazywać informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym. Ważne jest to, że każdy ma możliwość aktualizacji informacji na mapie.  Stwierdzone bądź zauważone zjawisko, można zgłosić poprzez zaznaczenie miejsca na mapie gdzie ono występuje. W momencie naniesienia takiego punktu Policja je zweryfikuje. Gdy informacja zostanie potwierdzona Policja wprowadzi je wprost na mapy.

Na terenie działania KPP w Janowie Lubelskim  odnotowano 181 zgłoszeń, w tym 137 zostało potwierdzonych. Były to miejsca gdzie dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości i nieprawidłowego parkowania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu. Należy pamiętać, że „Mapa” nie służy do zgłaszania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z tel. alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

(KSP, KWP w Lublinie/ ig)

  • Dzielnicowi
  • Dzielnicowi
  • Dzielnicowi
Powrót na górę strony