Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Auschwitz - Birkenau. Zabezpieczenie Marszu Żywych 2017

Data publikacji 25.04.2017

24 kwietnia 2017 roku na terenie Oświęcimia i Brzezinki, w ramach Dni Pamięci o Holokauście odbył się 26. Marsz Żywych. Jego uczestnicy, jak co roku, przeszli Drogą Śmierci z byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz do Birkenau, gdzie odbyła się część główna uroczystości.

W tym roku w Marszu Żywych wzięło udział ponad 8 tysięcy uczestników, głównie  narodowości żydowskiej, reprezentujących wiele państw świata oraz ich rówieśnicy z Polski. Ponadto w ceremonii uczestniczyła pani Anna Zalewska Minister Edukacji, Minister Edukacji Izraela, a także ministrowie edukacji kilkunastu krajów Europy.

Zabezpieczenie  uroczystości, w której bierze udział tak duża liczba osób, zawsze stawia przed służbami niezwykle odpowiedzialne zadanie, które poprzedzone jest rzetelnym przygotowaniem oraz odpowiednim skoordynowaniem działań wszystkich służb. W tym roku dowódcą akcji policyjnej o nazwie „Marsz Żywych 2017” był  insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, natomiast Dowódcą Sztabu zabezpieczenia był asp. sztab. Marek Hajduk.  W działaniach brali udział policjanci z powiatu oświęcimskiego, Oddziału  Prewencji w Krakowie, pirotechnicy SPAP w Krakowie oraz Wydziału Ruchu Drogowego z KWP w Krakowie, łącznie 209 policjantów. Ponadto w zabezpieczeniu uczestniczyli również  strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, a także ratownicy medyczni. Tuż po odprawie służbowej policjanci objęli swoje posterunki w wyznaczonych punktach, gdzie błyskawicznie reagowali na występujące utrudnienia i zagrożenia w ruchu drogowym, a także, w razie takiej potrzeby mogli podjąć szybkie i zdecydowane działania w przypadku zakłócenia ładu i porządku. Przed uroczystościami, policyjni pirotechnicy dokonali sprawdzenia trasy przemarszu oraz miejsc, w których miała odbyć się ceremonia.

Po zakończeniu zabezpieczenia, dowódcy podziękowali  funkcjonariuszom oraz służbom biorącym udział w akcji, za wielogodzinną służbę i włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że podjęte przez nich działania były w pełni profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu  uroczystości.

KWP w Krakowie / kp

 

  • uczestnicy uroczystości Marsz Żywych 2017
  • uczestnicy uroczystości Marsz Żywych 2017
  • uczestnicy uroczystości Marsz Żywych 2017
Powrót na górę strony