Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalny tytoń nie trafi na rynek

Data publikacji 25.04.2017

Zlikwidowana nielegalna fabryka tytoniu, cztery zatrzymane osoby. To bilans działań przeprowadzonych przez wielkopolskich policjantów na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Sprawcy przestępczego procederu z tytułu nieopłaconej akcyzy narazili Skarb Państwa na straty sięgające prawie 7 mln zł. Jeden z podejrzanych mężczyzn po usłyszeniu zarzutów decyzją sądu został aresztowany. Funkcjonariusze ze zgorzeleckiej komendy Policji zatrzymali z kolei po pościgu mężczyznę, który przewoził kontrabandę. W prowadzonym przez niego samochodzie policjanci znaleźli blisko 400 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Funkcjonariusze zabezpieczyli auto i jego zawartość, a mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Straty szacuje się na ponad 300 tys. zł.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu jakiś czas temu zainteresowali się posesją znajdującą się na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Według ustaleń funkcjonariuszy mogło tam dochodzić do nielegalnej produkcji tytoniu.

W czwartek 20 kwietnia br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, wspólnie z funkcjonariuszami z Piły, Gniezna oraz poznańską Grupą Realizacyjną przeprowadzili kontrolę wytypowanej posesji. Podejrzenia potwierdziły się, w związku z czym policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 25 i 35 lat. Kiedy policjanci wkroczyli na teren posesji mężczyźni podjęli próbę ucieczki. Wszystko wskazuje na to, że liczyli się z kontrolą służb - teren budynków był wyposażony w system zewnętrznego monitoringu, który ostrzegał sprawców przed wizytą "niezapowiedzianych gości". Jeszcze tego samego dnia do grona zatrzymanych dołączyły dwie kobiety, w tym 62-letnia właścicielka posesji. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego.

W budynkach gospodarczych funkcjonariusze znaleźli profesjonalną maszynę do produkcji krajanki tytoniowej, prawie 1,5 tony tytoniu oraz około 400 tys. sztuk papierosów. Na terenie nielegalnej fabryki policjanci zabezpieczyli również przeszło 400 foliowych worków, w których jednorazowo był przechowywany tytoń o wadze około 8 ton.

Organizatorzy przestępczego procederu usłyszałeli zarzuty i odpowiedzą za nielegalne wytwarzanie oraz wprowadzanie do obrotu wyrobów akcyzowych, za co grozi do 2 lat więzienia.

Podejrzani - 62-letnia kobieta oraz 32-letni mężczyzna zostali objęci przez prokuratora policyjnym dozorem. 25-latek decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące.

Ustalona skala działalności sprawców naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 7 mln zł.

***

Do zdarzenia doszło w miniony weekend w godzinach popołudniowych. Policjanci patrolujący ulicę Armii Krajowej w Zgorzelcu podjęli czynności w kierunku zatrzymania do kontroli drogowej jednego z aut. Kierowca jednak zignorował dawane przez funkcjonariuszy sygnały do zatrzymania i zaczął uciekać w kierunku Lubania.

Kierujący uciekając niejednokrotnie przekraczał dozwoloną prędkość, łamał wszelkie przepisy ruchu drogowego, jednocześnie stwarzając realne zagrożenie dla innych uczestników dróg, zmuszając ich m.in. do zjeżdżania na pobocze. W pewnym momencie uciekający mężczyzna porzucił samochód i zaczął uciekać pieszo. Po kilkuset metrach został zatrzymany przez policjantów, a następnie doprowadzony do jednostki, gdzie trafił do policyjnego aresztu. Kierującym okazał się 27- letni mieszkaniec Lubania.

Po sprawdzeniu samochodu, którym mężczyzna uciekał, okazało się, że w środku znajduje się pokaźnych rozmiarów kontrabanda. Funkcjonariusze łączenie zabezpieczyli blisko 400 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Oszacowano, że gdyby ujawniony towar trafił do nielegalnego obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad 300 tys. zł tytułem nieodprowadzonego podatku.

Podejrzany usłyszał już zarzut popełnienia przestępstwa karnego skarbowego, za które grozi wysoka kara finansowa i utrata nielegalnego towaru. Ponadto 27-latkowi policjanci zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Mężczyzna odpowie również przed sądem za wszystkie popełnione w trakcie ucieczki wykroczenia w ruchu drogowym.

(KWP w Poznaniu, KWP we Wrocławiu / ig)

  • KWP w Poznaniu

  • Zlikwidowana fabryka tytoniu
  • Zlikwidowana fabryka tytoniu
  • Zlikwidowana fabryka tytoniu
  • Zlikwidowana fabryka tytoniu
  • Zlikwidowana fabryka tytoniu
  • Zlikwidowana fabryka tytoniu
  • KWP we Wrocławiu

  • Zabezpieczona kontrabanda
  • Zabezpieczona kontrabanda

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.53 MB)

Powrót na górę strony