Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 osoby wyłudzające pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”

Data publikacji 28.04.2017

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzane o wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”. Zatrzymanym grozi kara 8 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało zatrzymanych z wyłudzoną gotówką zanim poszkodowana zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Sprawcy wyłudzeń często modyfikują sposoby działania stosując różne legendy. Po oszustwach "na wnuczka", czy "na policjanta", obecnie coraz popularniejszą metodą staje się  podszywanie się pod bliskiego krewnego, który rzekomo miał spowodować wypadek i szybko potrzebuje dużej kwoty pieniędzy na kaucję. Tego typu metodę wykorzystywała grupa oszustów, której trzech członków zatrzymali krakowscy policjanci. 

Zatrzymania te, to efekt bardzo dobrego rozpoznania i intensywnej pracy wykrywczej policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie jak i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dwaj podejrzani pochodzą z województwa warmińsko–mazurskiego  natomiast  kolejny jest mieszkańcem woj. dolnośląskiego. Jak ustalili krakowscy śledczy, wszyscy trzej rozpoczęli swoją przestępczą działalność w połowie lutego br. Wtedy to natrafili na jednym z portali internetowych na ogłoszenie o pracy kuriera. Do ich obowiązków należało odbieranie paczek z pieniędzmi od wskazanych przez szefów osób w całej Polsce. Za wykonane zlecenie dostawali kilka procent od kwoty przekazanej im przez starsze osoby. Następnie paczki z pieniędzmi przekazywali według telefonicznej instrukcji „szefa” kolejnej osobie.

Krakowscy policjanci już od pewnego czasu rozpracowywali oszustów naciągających starsze osoby z naszego miasta. Gdy 24 kwietnia br. dwaj  „kurierzy” pojawili się w Krakowie u kolejnej ofiary, policjanci zadziałali błyskawicznie. Obaj podejrzewani, wraz z 30 tysiącami złotych zabranymi 81-letniej mieszkance krakowskiego Kazimierza, zostali zatrzymani przy wjeździe na autostradę przy bramkach poboru opłat. Kiedy policjanci pojawili się u oszukanej – kobieta przyznała, że chwilę wcześniej dała pieniądze komuś obcemu, który pojawił się u niej po „kaucję” za spowodowanie wypadku przez  zięcia. Kolejny ze sprawców został zatrzymany przez krakowskich policjantów dzień później, 25.04.br., we Wrocławiu.

W trakcie weryfikacji zebranego materiału dowodowego przez policjantów Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego Komendy Miejskiej Policji w  Krakowie okazało się, że dwaj z zatrzymanych mężczyzn brało również udział w dokonaniu oszustwa na innej mieszkance Krakowa, do którego doszło 28.03.br, w Nowej Hucie. Wtedy oszukana kobieta straciła około 50 tys. złotych oraz pewną kwotę w dolarach amerykańskich.

Wszyscy trzej zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa (art.286 kk). Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Wczoraj, 27.04.br., jeden z nich decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, natomiast wobec  pozostałych dwóch podejrzanych  zastosowano  policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju, jak również poręczenie majątkowe.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi WDŚ KMP w Krakowie. Jak wynika z ustaleń krakowskich śledczych, sprawcy mogą stać za kilkudziesięcioma podobnymi oszustami dokonanymi na terenie całej Polski.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony