Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie

Dzisiaj tj. 10 maja br. w godzinach porannych nowa rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji realizującej zadania w ramach misji pokojowej EULEX w Kosowie odleciała do Kosowa. Będzie to już XXVII zmiana jednostki.

Przez kilkanaście lat służby na Bałkanach ulegały zmianie zarówno organizacje, w ramach których obowiązki pełnili policjanci - do 2008 roku było to ONZ, obecnie EU - jak również skład ilościowy - ze 115 mundurowych do obecnie 95 funkcjonariuszy podzielonych na 3 plutony tzw. bojowe w tym pluton interwencyjny i 1 pluton logistyczny. Zmianie ulegało tez w zależności od charakteru zadań, miejsce stacjonowania jednostki w Kosowie. Pierwotnie jednostka mieściła się w Prizren, poźniej w Kosowskiej Mitrowicy, następnie zmieniła miejsce swojego stacjonowania na stolicę Kosowa Prisztinę, aby ponownie wrócić do Kosowskiej Mitrowicy.

W składzie obecnej rotacji dowodzonej przez podinsp. Michała Kocota z KWP w Katowicach oraz jego zastępcy nadkom. Pawła Pawłowskiego z KSP znajdują się starannie dobrani policjanci z każdej z komend wojewódzkich. Wśród nich, to trudne wyzwanie podjęły także cztery policjantki.

Zadania jednostki są różnorodne i obecnie skupiają się m.in. na zabezpieczeniu granicy i przejść granicznych między Republiką Serbii, a Republiką Kosowską, patrolowaniu zamieszkanych przez zwaśnione serbsko kosowskie grupy ludności, eskortowaniu osób wymagających szczególnej ochrony, a także na zabezpieczaniu różnego rodzaju wydarzeń, gdzie istnieje podwyższone ryzyko wybuchu zamieszek lub demonstracji.

(BMWP KGP / mg)

Powrót na górę strony