Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledczy udowodnili przedsiębiorcom działanie na szkodę pracowników

Data publikacji 17.05.2017

Oświęcimscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Oświęcimiu, postawieniem 300 zarzutów zakończyli postępowanie w sprawie naruszenia praw pracowniczych. Prezes oraz członek zarządu dużej firmy przewozowej są podejrzani o niedopełnienie obowiązku przekazywania składek społecznych do ubezpieczyciela, a także zaleganie z wypłatą wynagrodzeń na szkodę kilkuset pracowników.

Przez blisko dwa lata policjanci i prokuratorzy intensywnie pracowali nad sprawą dotyczącą naruszenia praw pracowników jednej z oświęcimskich firm zajmujących się transportem osób. W trakcie postępowania ustalono, że szefowie firmy uporczywie naruszali prawa 299 pracowników zatrudnionych w oddziałach firmy w: Oświęcimiu, Krakowie oraz Nowym Sączu, poprzez niedopełnianie obowiązku odprowadzenia składek społecznych oraz zaleganie z wypłatą pensji przez kilkanaście miesięcy.

Sprawa wymagała zebrania wielu dowodów i przesłuchania ponad trzystu osób, jednakże prowadzący postępowanie rzetelnie i z dużym zaangażowaniem doprowadzili do zakończenia postępowania, a następnie skierowania aktu oskarżenia do sądu. Oszacowano, że zaległości firmy wobec ubezpieczyciela oraz pracowników wyniosły ponad 1 milion złotych. Ponadto w trakcie postępowania śledczy udowodnili, że przedsiębiorcy dopuścili się również przestępstwa z Kodeksu Spółek Handlowych, ponieważ nie zgłosili wniosku o upadłość spółki handlowej, pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty, a za popełnione przestępstwa  grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony