Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani do oszustw leasingowych

Data publikacji 24.05.2017

Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej rozbili grupę, która zajmowała się wyłudzeniami leasingowymi. Przestępcy wyłudzili sprzęt warty ponad 800 tys. zł. Teraz za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed Sądem.

Ustalenia policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie pozwoliły na wytypowanie, a następnie zatrzymanie członków grupy przestępczej zajmującej się procederem wyłudzeń i oszustw. Kilka dni temu, zatrzymani zostali czterej mężczyźni w wieku 30, 39, 49 i 55 lat. Każdy z nich pełnił w procederze wyłudzeń określoną rolę.

Pomysłodawcą przestępczego przedsięwzięcia był odsiadujący już karę pozbawienia wolności 49-latek, który 23 maja br. usłyszał w prokuraturze zarzuty. Mężczyzna założył dwie spółki (jako właściciele figurowały  tam przypadkowe osoby). Następnie człowiek ten, reprezentując spółki brał w leasing sprzęt, który miał być użytkowany w poszczególnych firmach. Leasingowany towar tj. luksusowe samochody, sprzęt budowlany, telefony, komputery, tablety pobierane były z myślą o dalszej sprzedaży.

Bardzo szybko członkowie grupy upłynniali „wypożyczony” towar. Policjanci pracujący nad wyjaśnieniem sprawy ustalili, że 49-letni pomysłodawca przestępczego procederu podawał się za inną osobę - był poszukiwany do odbycia łacznej kary 12 lat pozbawienia wolności (zatrzymany w styczniu 2017 r.). Jego dwaj bliscy współpracownicy tj. 30 i 55-letni zostali tymczasowo aresztowani. Usłyszeli oni zarzuty oszustwa w warunkach recydywy. 39-latek był poszukiwany od odbycia kary 1 roku pozbawienia wolności. Czwarty z zatrzymanych tj. 49-letni mężczyzna usłyszał zarzuty paserstwa, gdyż na terenie jego firmy funkcjonariusze zabezpieczyli leasingowaną koparkę i laptopa.

Policjanci w toku śledztwa do tej pory odzyskali wyłudzony sprzęt wart ponad 400 tys. zł. Sprawa jest rozwojowa - przewidywane dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / ig)

Opis filmu: Zatrzymani do oszustw leasingowych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.86 MB)

Powrót na górę strony