Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczęśliwy finał poszukiwań

Data publikacji 31.05.2017

Ponad dwie doby trwały poszukiwania za zaginionym 16-latkiem. Młodego mężczyznę szukało blisko 150 policjantów, strażaków, ratowników oraz strażników leśnych. Mieszkaniec powiatu prudnickiego został odnaleziony w lesie. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo. Również st. asp. Mariusz Wielogórski odnalazł i doprowadził do komendy zaginionego i poszukiwanego przez rodzinę młodego chłopaka, którego życie było zagrożone. Szczęśliwie zakończył się również finał poszukiwań 10-letniej szczecinianki. Dziewczynka odnaleziona została przez „Imura” czworonożnego funkcjonariusza i jego przewodnika.

28 maja br., o godzinie 10:00, policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 16-latka z powiatu prudnickiego. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania. Jednocześnie powiadomili o tym jednostki ościenne, strażaków, ratowników oraz w ramach współpracy transgranicznej, swoich czeskich kolegów. Całą akcją kierował Naczelnik Wydziału Kryminalnego prudnickiej komendy.

W poszukiwaniach po polskiej stronie uczestniczyło blisko 150 osób: policjantów, strażaków z OSP Moszczanka, strażników leśnych i miejskich oraz ratowników z Opolskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej (grupa zajmująca się poszukiwaniem osób działająca na zasadzie wolontariatu).

Funkcjonariusze sprawdzili m.in. dworce, tereny leśne oraz pustostany. Do akcji użyto samochody terenowe, quady, specjalistyczny sprzęt poszukiwawczy a także drony oraz psy służbowe.

30 maja, tuż po godzinie 14:00, chłopak został odnaleziony w lesie w okolicach Dębowca. 16-latek był wyczerpany i został przekazany pod opiekę lekarską. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w poszukiwaniach. Podziękowania należą się również Starostwu Powiatowemu w Prudniku za zapewnienie wody oraz prowiantu dla osób zaangażowanych w akcję.

***

Przed godziną 20 do Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie zgłosili się rodzice zaginionego młodego chłopaka. Z ich dramatycznej relacji wynikało, że jego życie jest zagrożone, a każda minuta zwłoki może nieść ze sobą nieodwracalne skutki.

Dyżurny w stan gotowości postawił wszystkich funkcjonariuszy pełniących wówczas służbę i przekazał im dane dotyczące zaginionego.

St.asp. Mariusz Wielogórski - piaseczyński dzielnicowy, dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi odnalazł nieletniego i doprowadził go do komendy. Następnie została mu udzielona pomoc medyczna.

Z uwagi na dobro tej rodziny nie podajemy bardziej szczegółowych informacji, zawsze w naszej służbie kierując się zasadą „Pomagamy i chronimy”.

***

Do Komisariatu Policji Szczecin Pogodno w godzinach popołudniowych zgłosiła się zaniepokojona matka 10-latki i poinformowała, że córka nie wróciła ze szkoły do domu. Kobieta stwierdziła, że dziewczynka  nie ma  przy sobie telefonu komórkowego, nie ma z nią kontaktu, ani nie wie gdzie jest jej dziecko.

Z ustaleń wynikało, że dziewczynka dotarła rano do szkoły i w tym dniu uczestniczyła w lekcjach.

Policjanci natychmiast zajęli się poszukiwaniem zaginionej małoletniej. Oprócz mundurowych z Pogodna do działań zaangażowano również przewodnika z psem służbowym. Wszystkim patrolom pełniącym służbę w tym czasie  na terenie miasta podany został drogą radiową komunikat o zaginięciu dziewczynki wraz z  jej rysopisem.

Imur - pies partolowo - tropiący, który był skierowany do poszukiwań zaginionej podjął trop w okolicach miejsca zamieszania 10-latki. Tam podczas rozpytania mieszkańców przewodnik ustalił ewentualne miejsca pobytu małoletniej i razem z czworonożnym funkcjonariuszem sprawdzili te adresy. Pod jednym z nich odnaleźli bawiąca się u koleżanki dziewczynkę. 10- latka cała i zdrowa przekazana została pod opiekę mamy.

Profesjonalne przygotowanie Imura specjalizującego się w topieniu śladów ludzkich doprowadziło do szczęśliwego finału poszukiwań.

Imur ma trzy lata i oprawie od początku swojego życia służy w Policji. Cały czas jest pod opieką  przewodnika sierż. sztab. Rafała Kuneckiego. Na co dzień razem pracują w Referacie Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

(KWP w Opolu, KSP / KWP w Szczecinie/ kp, ig / mw)

 

 • KWP w Opolu

 • akcja poszukiwawcza
 • akcja poszukiwawcza
 • akcja poszukiwawcza
 • akcja poszukiwawcza
 • akcja poszukiwawcza
 • akcja poszukiwawcza
 • KWP w Szczecinie

 • Policyjny pies, który odnalazł zaginioną 10-latkę
 • Policyjny pies, który odnalazł zaginioną 10-latkę
 • Policyjny pies, który odnalazł zaginioną 10-latkę
Powrót na górę strony