Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezes i główna księgowa wyłudzili ponad 1,2 mln zł

Data publikacji 05.06.2017

Prezes spółki i jego główna księgowa zostali zatrzymani przez policjantów z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej. Osoby te są podejrzane o wyłudzenie ponad 1,2 mln zł z PFRON. Grozi im teraz za to kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach od pewnego już czasu prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Sprawa dotyczy wyłudzenia w latach 2011 - 2014 ponad 1,2 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Gdy śledczy zebrali już wystarczająco „mocny” materiał dowodowy, doszło do pierwszych zatrzymań. Łącznie 164 zarzuty usłyszeli 72-letni prezes jednej ze spółek oraz jego 39-letnia główna księgowa. Osoby te są podejrzane o fałszowanie w prowadzonej firmie dokumentacji, na podstawie której dopuściły się oszustwa i przywłaszczenia świadczeń pracowniczych na szkodę PFRON. Zarzuca im się również ukrywanie środków pieniężnych, uniemożliwiając w ten sposób zaspokojenie wierzycieli i przeprowadzenie egzekucji komorniczych. Za popełnione przestępstwa grozi im teraz do 8 lat więzienia.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego. Dodatkowo, na poczet przyszłych kar i grzywien, śledczy zabezpieczyli majątek prezesa firmy w postaci: udziałów w spółkach, nieruchomości i legalnie posiadanych 11 szt. broni wraz z blisko 1,5 tys. szt. amunicji. Broń została zdeponowana w KWP w Katowicach. Wartość zabezpieczenia szacowana jest na kwotę prawie pół miliona złotych.

O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje teraz sąd.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony