Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny pseudokibic z zarzutami za przestępstwa z nienawiści

Data publikacji 08.06.2017

Kolejny pseudokibic, który dopuścił się napaści na przedstawicieli mniejszości etnicznej, został zatrzymany przez zabrzańskich policjantów. Chociaż do zdarzenia doszło pod koniec marca, zabrzańscy policjanci wspólnie z prokuraturą okręgową nadal prowadza intensywne czynności. W tej sprawie już dziesięciu pseudokibiców dwóch śląskich drużyn piłkarskich zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 31 marca 2017 roku w centrum Zabrza. Grupa mężczyzn w wieku od 22 do 32 lat, biorąc udział w zbiegowisku, dopuściła się napaści na przedstawicieli mniejszości etnicznej. W trakcie zdarzenia agresorzy stosowali przemoc i groźby, a także znieważyli napadniętych, z uwagi na ich przynależność rasową. Zabrzańscy policjanci, którzy na miejscu zdarzenia byli już w ciągu kilku minut, zatrzymali 12 mężczyzn. Zatrzymani mężczyźni znani są zabrzańskim policjantom. Wielokrotnie byli już zatrzymywani przez mundurowych garnizonu śląskiego. Wszyscy są związani ze środowiskiem pseudokibiców dwóch śląskich drużyn piłkarskich. Mężczyźni na swoim koncie mają liczne rozboje, bójki i pobicia. Ponadto niektórzy z nich karani byli za włamania, kradzieże pojazdów i przestępstwa narkotykowe. Dwóch z zatrzymanych posiada aktualne zakazy stadionowe. Na wniosek prokuratury zabrzański sąd aresztował 10 podejrzanych.

To jednak nie zakończyło prowadzonych przez zabrzańskich policjantów i prokuraturę okręgową czynności. Mundurowi zajmujący się zwalczaniem przestępczości stadionowej analizując zebrany materiał dowodowy, na bieżąco identyfikują kolejne osoby biorące udział w zajściu. W wyniku ich pracy kolejny mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do gliwickiej prokuratury. To 31-letni pseudokibic zabrzańskiej drużyny. W czasie czynności podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego poręczenie majątkowe w wysokości 6 tys. złotych. Czynności w sprawie trwają. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / ig)

Powrót na górę strony