Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani po pościgach

Data publikacji 12.06.2017

Policjanci zatrzymali 23-latka z powiatu zduńskowolskiego, który kierując oplem nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a następnie uciekał ulicami Uniejowa. Mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami i był pod wpływem alkoholu. Z kolei sławscy policjanci po pościgu zatrzymali kierowcę, który uciekał przed nimi skradzionym w nocy samochodem. Jak się okazało, mężczyzna był nietrzeźwy i miał aktualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz za popełnione przestępstwo zatrzymanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy do 15 lat.

10 czerwca 2017 roku o godzinie 22:40 w miejscowości Uniejów, policjanci podczas patrolowania miasta zauważyli na jednej z ulic samochód marki Opel Corsa, którym podróżowali dwaj młodzi mężczyźni. Policjanci podejrzewając, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu lub narkotyków postanowili zatrzymać go do kontroli. Pomimo tego, że policjanci użyli sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierujący nie zareagował na wysyłane sygnały i zaczął uciekać ulicami miasta z dużą prędkością, stwarzając tym samym realne zagrożenie na drodze. Policjanci, którzy podjęli pościg, w pewnym momencie wyprzedzili uciekającego zajeżdżając mu drogę. Wtedy 23-latek uderzył w radiowóz, zepchnął go z drogi i dalej kontynuował ucieczkę. W akcję włączyli się policjanci ze Zgierza i Łęczycy, którzy kontynuowali pościg. W pewnym momencie na łuku drogi kierujący oplem stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadący za nim radiowóz. Oba pojazdy znalazły się w rowie. Policjanci natychmiast zatrzymali uciekiniera oraz jego pasażera i przewieźli do aresztu. Okazało się, że 23-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, a ponadto miał 0,28 promila alkoholu w organizmie. Jego kompan był trzeźwy. Teraz za popełnione przestępstwo 23-latek odpowie przed sądem.

***

Informację o skradzionym pojeździe otrzymał dyżurny wschowskiej Policji w miniony piątek, 09.06.br., tuż po godzinie 6.00. Z przekazanych patrolom policyjnym informacji wynikało, że w nocy z 8/9 czerwca z posesji w Sławie zniknął zaparkowany ford transit, którego wyjazd z posesji spowodował uszkodzenie innego stojącego tam pojazdu. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że tej samej nocy z jednego z pomieszczeń gospodarczych zniknęły również agregat prądotwórczy oraz czterokołowy wózek. Podczas ustalania okoliczności zdarzenia patrol Policji otrzymał informację, że ten właśnie charakterystycznie żółty pojazd widziany był na terenie jednej z głogowskich miejscowości, graniczących z powiatem wschowskim. Kierując się w stronę wskazanej miejscowości sławscy mundurowi zauważyli zbliżającego się w ich kierunku poszukiwanego forda. Kierowca w żaden sposób nie reagował na polecenia do zatrzymania się, nie reagował na sygnały radiowozu, wręcz przeciwnie zaczął przyspieszać i uciekać w stronę Sławy. Policjanci automatycznie podjęli pościg za skradzionym autem. Kierowca nadal nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe, jadąc z dużą prędkością zmuszał pozostałych kierowców do hamowania i zjazdu na pobocze, stwarzając tym samym realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Po chwili szaleńczej jazdy kierowca żółtego forda uderzył w tył jadącego przed min osobowego rovera, którego efektem było zepchnięcie samochodu z trzema osobami do przydrożnego rowu. Po przejechaniu kolejnych 200 metrów kierowca forda stracił panowanie nad pojazdem, najeżdżając w pierwszej kolejności na krawężnik i uderzając z impetem w barierki energochłonne na wiadukcie kolejowym. 22-letni mieszkaniec gminy Sława został zatrzymany przez sławskich mundurowych. Wezwano na miejsce pogotowie ratunkowe, które udzieliło kierowcy pomocy medycznej. 

Jak się okazało kierowca skradzionego pojazdu był nietrzeźwy z aktualnym zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych do stycznia 2019 roku. Skierowano na miejsce grupę dochodzeniowo-śledczą, zablokowano drogę przejazdu pomiędzy miejscowościami na czas wykonania czynności procesowych. Nieodpowiedzialny 22-latek trafił do policyjnego aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

Przypomnijmy!

Od 1 czerwca 2017 roku w życie weszła nowelizacja przepisów, zgodnie z którą kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełni przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz tego, sąd obligatoryjnie wyda zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do 15 lat.

(KWP w Łodzi / KWP w Gorzowie/ mw)

  • KWP w Gorzowie

  • udzielanie pomocy kierowcy
  • policyjne radiowozy i ambulans na miejscu zdarzenia
  • auto w rowie
  • policjant wykonuje czynności na miejscu zdarzenia
  • policyjny radiowóz i auto w rowie
  • uszkodzony żółty ford i policyjny radiowóz

Film Nietrzeźwy uciekał skradzionym busem-zatrzymany przez policjantów

Pobierz plik Nietrzeźwy uciekał skradzionym busem-zatrzymany przez policjantów (format mp4 - rozmiar 11.96 MB)

Powrót na górę strony