Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo nad wodą – policyjni wodniacy rozpoczynają sezon

Data publikacji 12.06.2017

Wraz z początkiem czerwca strzeleccy policjanci zaprezentowali pełną gotowość do zabezpieczenia sezonu letniego. Policyjne służby nad wodą zainaugurował Komendant Powiatowy Policji w Strzelcach Kraj., mł. insp. Tomasz Zgirski, który osobiście patrolował okoliczne jeziora Lipie i Osiek. Ostatnie dni przed wakacjami to także najlepszy czas, aby amatorom wypoczynku nad wodą, miłośnikom żeglarstwa i sportów wodnych przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Słoneczna i ciepła pogoda, którą cieszyliśmy się w ostatni weekend, jest miejmy nadzieję zwiastunem tego czego doświadczymy podczas zbliżającego się sezonu letniego. Sezonu, który wprawdzie na dobre się jeszcze nie rozpoczął, ale nad jeziorami możemy spotkać już wielu plażowiczów i miłośników wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, aby właśnie aktywność nad wodą połączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Jeśli jest taka możliwość spróbujmy wybierać te miejsca plażowania czy kąpieli wodnych, w których jest wykwalifikowana opieka ratownika. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą będą czuwać do końca sezonu lubuscy policjanci, którzy będą kontrolować strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Dzięki takim służbom w poprzednich latach udało się zapobiec wielu tragediom nad wodą. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne. Wczoraj (11 czerwca) policyjne służby nad strzeleckimi wodami zainaugurował Komendant Powiatowy Policji w Strzelcach Kraj., który osobiście patrolował jeziora Lipie i Osiek, rozmawiając z napotkanymi miłośnikami sportów wodnych o zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą percepcję i zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.51 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja