Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narkotesty po raz kolejny trafiły do Lubuskiej Policji

Data publikacji 14.06.2017

Dzisiaj, 14 czerwca w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., z rąk Wicemarszałka Romualda Gawlika lubuska Policja już po raz kolejny otrzymała narkotesty. Zarząd województwa cyklicznie wspomaga pracę lubuskich policjantów strzegących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uroczystego przekazania dokładnie 144 narkotestów wartych 15 tysięcy złotych na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosława Janiaka oraz I Zastępcy, insp. Krzysztofa Sidorowicza, dokonał Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Romuald Gawlik. Nie zabrakło także Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze- Jakuba Piosika. Na taki gest ze strony Urzędu Marszałkowskiego, lubuska Policja może liczyć cyklicznie od wielu  lat. Jak stwierdził Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Romuald Gawlik: „Działania prewencyjne, wyprzedzające to najlepsze i najbardziej skuteczne metody kształtowania bezpieczeństwa na naszych drogach”.

Urządzenia te wykorzystywane głównie przez policjantów ruchu drogowego i prewencji bardzo ułatwiają pracę policjantów. Po pobraniu próbki śliny w ciągu 15 sekund mamy pewną informację czy kierujący znajduje się pod wpływem środków odurzających. Narkotesty rozpoznają 6 głównych grup narkotyków m.in.: marihuanę, amfetaminę, metamfetaminę, kokainę, extasy czy opiaty. Po takim badaniu, w przypadku wyniku pozytywnego, niezbędne jest dodatkowe badanie krwi lub moczu.

Dzięki takiemu wsparciu, policjanci na drogach mogą dokonywać częstszych kontroli kierowców pod kątem wcześniejszego zażywania narkotyków. Tacy kierowcy stanowią na drogach śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego istotne jest, aby osoby te z ruchu  były skutecznie eliminowane. Dzięki takim urządzeniom proces ten jest bardzo efektywny, a policjanci niemal codziennie z nich korzystają:

http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/19931,NIE-dla-alkoholu-i-narkotykow-TAK-dla-bezpieczenstwa-na-drodze.html?search=475332407

Niżej przedstawiamy tabelę, która obrazuje sytuację związaną z liczbą przeprowadzonych badań i na zawartość narkotyków w ostatnich latach oraz liczbę kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę właśnie po narkotykach.

 

 

2015

2016

2017 (do 12 czerwca)

Liczba badań

850

575

340

Zatrzymani
po narkotykach

73

85

65

 

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

 

 • narkotest
 • przekazane narkotesty
 • przekazane narkotesty
 • Wicemarszałek Romuald Gawlik i Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak
 • Wicemarszałek Romuald Gawlik i Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Janiak
 • przekazane narkotesty
 • Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze - Jakub Piosik trzyma przekazany narkotest
 • narkotest
 • uczestnicy uroczystości
Powrót na górę strony