Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania „Powiedz NIE” - prawdziwa historia

Data publikacji 21.06.2017

Od wczoraj rozpoczęto ogólnoeuropejską kampanię wymierzoną w proceder szantażu i wymuszeń seksualnych on-line popełnianych na dzieciach i młodzieży. Kampania „Powiedz NIE” ma na celu podniesienie społecznej świadomości co do stopnia zagrożenia oraz skali przedmiotowego zjawiska, jak również uczulenie młodych osób na to przestępcze zjawisko oraz w przypadku, gdy staną się pokrzywdzonymi, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia.

O tym, że w Internecie mogą znaleźć się osoby, które chcą skrzywdzić innych przekonała się 14- letnia mieszkanka województwa świętokrzyskiego. Na początku tego roku policjanci otrzymali sygnał od kobiety, że nagie zdjęcia jej nastoletniej córki zostały umieszczone w Internecie. Sprawą zajęli się policjanci z Opatowa oraz z funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.  

Ustalili oni, że dziewczyna od miesiąca korespondowała z nieznanym jej mężczyzną. Nakłaniał on nastolatkę, żeby wysłała mu zdjęcia części intymnych swojego ciała. Gdy mężczyzna je otrzymał, szantażował 14-latkę, żeby wysyłała mu kolejne. W tym samym czasie kilka z nich umieścił na portalu społecznościowym.

Policjanci skontaktowali się z administratorem portalu, który usunął zdjęcia. Stróże prawa ustalili, kto korespondował z nastolatką. Okazało się, że to 41- leni mieszkaniec Sieradza, wcześniej notowany za inne przestępstwa.

W poniedziałek mężczyzna został zatrzymany. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli komputer, telefony oraz pendrive. Mężczyzna usłyszał zarzuty rozpowszechniania nagich zdjęcia nastolatki oraz  grożenie pobiciem. Wczoraj na wniosek z Prokuratury Rejonowej w Opatowie, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące.

Śledczy sprawdzają teraz dokładnie zawartość komputera mężczyzny oraz przeglądają historie jego aktywności w Internecie. Nie wykluczone, że mężczyzna w podobny sposób skrzywdził też inne osoby.

(KWP Kielce / kp)

 

Powrót na górę strony