Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie sezonu piłkarskiego 2016/2017

Data publikacji 26.06.2017

W katowickiej komendzie wojewódzkiej policji odbyło się podsumowanie sezonu piłkarskiego 2016/2017 w województwie śląskim. Spotkaniu przewodniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, a uczestniczyły w nim osoby bezpośrednio zaangażowane w organizowanie bezpieczeństwa podczas meczów piłki nożnej. Wynikiem spotkania było wyznaczenie kierunków działania Policji podczas następnego sezonu piłkarskiego.

Pomimo, iż w rozgrywkach piłkarskich śląskich drużyn ligowych odbędzie się krótka przerwa, policja śląska wykorzystuje czas na przygotowanie się do kolejnego sezonu rozgrywek. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się odprawa pod hasłem „Podsumowanie meczów piłki nożnej w ramach rozgrywek Ekstraklasy, I i II ligi w sezonie 2016/2017. Negatywne oceny stanu bezpieczeństwa”. Odprawie przewodniczył Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn, a uczestnikami byli zarówno komendanci jednostek policji garnizonu śląskiego, niektórych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach bezpośrednio zainteresowanych problematyką kibiców, przedstawiciele władz miast, Śląskiego Związku Piłki Nożnej, klubów sportowych piłki nożnej oraz organizacji.

Jak co roku, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, po zakończeniu sezonu 2016/2017 rozgrywek piłki nożnej śląskich drużyn, podsumowano i omówiono problematykę organizacji meczów tej dyscypliny sportu, zakres zagrożeń, którym policja przeciwdziała oraz propozycje w zakresie poprawy jakości zabezpieczenia meczów, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo ich uczestnikom, w szczególności rozróżniając grupy kibiców, często rodzin z dziećmi i tzw. „kiboli” - agresorów stadionowych czyli pseudokibiców.

Łącznie na terenie województwa śląskiego jest około 500 klubów, co obrazuje skalę zagrożeń i wyzwań. Generuje to dużo możliwych zagrożeń związanych z przestępczością grup pseudokibiców. Zabezpieczenia meczów realizowało 35704 policjantów. W ubiegłym sezonie łącznie zabezpieczano 209 meczów piłki nożnej, w tym 44 mecze były imprezami podwyższonego ryzyka w świetle Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Pseudokibice indywidualnie 84 razy dopuścili się chuligańskiego ekscesu, a w 14 przypadkach dopuścili się zbiorowego naruszenia prawa. Na śląskich stadionach, w czasie rozgrywek meczów I i II ligi pseudokibice 19 razy użyli materiałów pirotechnicznych.

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn wskazał i omówił sposoby przemycania przez pseudokibiców niedozwolonych przedmiotów, a zwłaszcza materiałów pirotechnicznych. Policja obecnie stosuje zasadę „Zero tolerancji dla wybryków kibiców” i wobec wybryków, w przypadku ich wystąpienia ukierunkowana jest na represjonowanie zachowań zakłócających sportową atmosferę rozgrywek. W zakończonym sezonie śląscy policjanci w czasie meczów piłki nożnej, zatrzymali 90 osób- sprawców wykroczeń i przestępstw. Na odprawie omówiono także kierunki działań Policji w zabezpieczaniu rozgrywek futbolowych i wskazano na potrzebę rozszerzenia legislacji imprez o charakterze niemasowym. Wszystko w myśl idei współpracy i przyjaźni z osobami, które przychodzą na mecz piłki nożnej z zamiarem jego zwyczajnego obejrzenia i sportowego wspierania zawodników.

Klasyfikacja ligowa drużyn w województwie śląskim wygląda następująco:

  • Ekstraklasa: Ruch Chorzów, Piast Gliwice;
  • I liga: GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Górnik Zabrze, Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Tychy;
  • II liga: Raków Częstochowa, Polonia Bytom, Energetyk ROW Rybnik, Rozwój Katowice
Powrót na górę strony