Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za oszustwa „na policjanta”. Pieniądze odzyskane

Data publikacji 27.06.2017

Białostoccy policjanci zatrzymali 3 mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, którzy są podejrzani o oszustwa metodą „na policjanta”. Mężczyźni podając się za funkcjonariuszy Policji dzwonili do starszych osób i pod pretekstem walki z przestępcami dokonującymi włamań na ich konta bankowe wyłudzili od pokrzywdzonych blisko ćwierć miliona złotych. Wobec 26 i 42-latka zastosowano dozór, natomiast 54-latek decyzją sądu najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Może im grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei na terenie Lubania miało miejsce oszustwo metodą na tzw. policjanta. Jednakże dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu zdołano odzyskać przekazaną kwotę pieniędzy i zwrócić pokrzywdzonej.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zatrzymali w miniony weekend 3 mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. 26, 42 i 54-latkowie podejrzani są o dokonanie oszustw metodą „na policjanta”. Według ustaleń mundurowych, mężczyźni dzwonili do osób starszych i podając się za „policjantów” twierdzili, że konta bankowe rozmówców są zagrożone przez hakerów i mogą oni stracić wszystkie oszczędności. Rzekomi policjanci zapewniali pokrzywdzonych, że w momencie przelania przez nich środków finansowych na nowo założone konta bankowe, seniorzy zapobiegną utracie swoich pieniędzy. Przestępcy nakłaniali również rozmówców do przekazywania im danych, które są niezbędne do przeprowadzania wszelkich operacji bankowych.

Zatrzymani usłyszeli już zarzut oszustwa, za który grozi im kara do 8 lat więzienia. Decyzją prokuratora wobec 26 i 42-latków zastosowany został dozór, natomiast 54-latek decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu. Sprawa jest rozwojowa. Białostoccy policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

***

Mieszkanka Lubania 64-letnia kobieta otrzymała telefonicznie informację, z której wynikało, że jej córka jest sprawcą wypadku. Dzwoniący mężczyzna podawał się za policjanta i przekazał kobiecie informację o możliwości polubownego załatwienia sprawy poprzez zadośćuczynienie pokrzywdzonym, przekazując im pieniądze w kwocie 50 tys. zł.

W trakcie prowadzonej telefonicznie rozmowy sprawcy „podszyli się” pod córkę 64-letniej kobiety i prosili o wsparcie finansowe przez przekazanie pieniędzy zgodnie z wytycznymi policjanta.

Starsza kobieta uwierzyła rozmówcy, dodając iż obecnie jest w stanie przekazać pieniądze w kwocie 9 tysięcy złotych. Zebraną kwotę kobieta przekazała wskazanemu przez dzwoniącego mężczyźnie w wyznaczonym miejscu na terenie Lubania. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa powiadomiła Policję.

W wyniku podjętych czynności przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu zatrzymali osoby, które uczestniczyły w procederze oszustwa oraz odzyskali niemal całą kwotę pieniędzy. Straty jakie poniosła pokrzywdzona kobieta to 200 złotych. Ciekawostką tego wydarzenia jest fakt, iż przekazana kwota pieniędzy miała docelowo trafić po za granice Polski.

Obecnie wyjaśniane są wszystkie okoliczności w tej sprawie.

(KWP w Białymstoku, KWP we Wrocławiu / mg, ig)

Powrót na górę strony